Wednesday, Dec 08th

Last updateThu, 02 Dec 2021 7am

You are here: Home Technology Hammadde nakil sistemlerinde yeni nesil

Hammadde nakil sistemlerinde yeni nesil

Hammadde nakil/taşıma operasyonlarındaki süreklilik ve geliştirme çalışmaları sonucunda, her geçen süreçte tasarımcı ve imalatçı firmalar, kırma malzemenin boru içerisinde daha rahat akışını sağlamak amacıyla boru temizleme operasyonu, kendi kendini temizleyebilen toz filtreleri ve emiş eksikliği alarmı gibi pek çok yeniliği ürünleriyle birlikte sektöre sunmakta idi. Gelmiş olduğumuz aşamada bu özellikler hepimiz için aranan standart özellikler oldu ve artık sıradaki yenilik ne olacak diye birbirimize sormaya başladık.

Moretto, çok uzun bir süredir bu alandaki öncülüğünü devam ettirmekte olup, ayrıca yeni geliştirdiği ve ürünlerine adapte ettiği teknolojik yeniliklerle, komple işletme yönetimini de sağlayan sistemleri sayesinde sektörün lideri olma hedefine de ulaşmış oldu. Bugün Moretto, ürün yelpazesindeki tüm ürünlerini kendisi tasarlayan ve kendi fabrikasında imal eden tek sektör kuruluşudur. Biz Moretto’da bu sistem yönetimine ONE WIRE SERİSİ adını veriyoruz. Bu seri içerisinde yer alan EXA, ONE WIRE 3 ve ONE WIRE 6 gibi konfigürasyonlar sayesinde; kullanıcı müşterilerimiz modülerlik ve kolay adapte edilebilirlik özelliği sayesinde, işletme şartlarına ve ihtiyaca göre istediği zaman sistemi büyütebilmekte ve sistem elemanı ilave edebilmektedir. 

EXA sistemi ile iki (2) yükleyiciden altı (6) yükleyiciye kadar büyütülebilir lokal merkezi hammadde yükleme sistemi kurulabilir. Bu sistemde, tüm yükleyicilere vakum oluşturulabilecek bir Trifaze Vakum Blower ve tüm elemanlardan oluşan komple sistemin kontrolünü sağlayacak bir merkezi kontrol sistemi mevcuttur. EXA, mitolojideki EXI veya 6 rakamının temsil ettiği mükemmel rakamdan esinlenerek adlandırılmıştır. EXA, altı (6) yükleyiciye kadar genişletebilir bir merkezi yükleme sistemidir. EXA sistemine dahil olan elemanların her biri kendisine ait bir merkezi elektronik kontrol kutusuna sahiptir. Genellikle, altı (6) dozajlama haznesine kadar büyütülebilen dozajlama sistemleri için tasarlanmış olup, gravimetrik/volumetrik/loss in weight tipi dozajlama sistemleri yanısıra; altı kurutma silolu merkezi hammadde kurutma sistemleri ve altı enjeksiyon makinalık sistemlere çok uygundur.

Altı yükleyiciden daha fazla yükleyici sayısına ihtiyaç olduğunda, EXA’dan ONE WIRE 3 serisine geçiş de çok kolaydır. Bu geçiş için gerekli olan PLC entegrasyonu sayesinde, seksen (80) adet sistem elemanına (yükleyici/vakum blower) kadar sistem genişletilebilir. Bunun yanı sıra, ONE WIRE 3 sistemine geçiş yapıldığında, aynı hammadde dağıtım masasından, iki farklı vakum blower ile hammadde emişi de mümkün olabilmektedir. Bu sisteme bağlı elemanlar, Dokunmatik Merkezi  Arayüz veya Master 300 Kontrol Kumandası veya Kablosuz (Wireless) Master 600 ile kumanda edilebilmektedir. 

Merkezi hammadde nakil/taşıma sistemlerinin gelebileceği en yüksek nokta ise Moretto ONE WIRE 6 sistemidir. Bu sistem, sektörde tektir. Bu sistem sayesinde, işletme şartlarındaki dinamik değişimlere anında otomatik adaptasyon sağlanabilmektedir.

ONE WIRE 6, Moretto tarafından geliştirilmiş yeni nesil bir sistemdir ve tamamen kendisine özel VIBE teknolojisi içermektedir.  Bu özellik sayesinde, sistem kapsamında taşınacak hammadde sayısı otomatik olarak set ve adapte edilmektedir. Konvansiyonel sistemlerde, operatör tarafından manüel olarak kumanda edilmesi gereken emiş süresi, boru temizleme süresi gibi parametreler otomatik olarak algılanmakta ve sistem kontrol kumandasına adapte edilebilmektedir. ONE WIRE 6, ayrıca hammadde değişimlerini; hammaddenin kaynağını ve izleyeceği yolu otomatik olarak algılar ve ilgili parametrelerin otomatik değişimini temin eder. Bu değişimi otomatik olarak algılaması sayesinde, yeni şartların gerektirdiği parametre değişimlerini ve hammadde nakil hızını otomatik sistem kontrolüne adapte eder.

ONE WIRE 6, hammadde yükleyici, sekiz adete kadar vakum blower ünitesi veya manuel/otomatik dağıtım masası gibi toplamda seksen (80) kullanıcıya kadar sistem elemanını kontrol edebilen bir yazılıma sahiptir. 15” renkli dokunmatik kontrol kumanda merkezi sayesinde, konfigure edilebilen önleyici bakım programı özelliği de vardır. Daha once bahsi geçen Kablosuz (Wireless) Master 600 kumanda sistemi de bu pakete ihtiyaç halinde her an adapte edilebilir.

Hem ONE WIRE 3 hem de ONE WIRE 6, Moretto’nun MOWIS supervizör izleme sistemine adapte ebilebilir özelliktedir. Bu sayede, işletme bünyesindeki tüm Moretto ekipmanları tek bir kumanda merkezinden izlenebilir ve uzaktan müdahale edilebilir.

EXA, ONE WIRE 3 ve ONE WIRE 6, Moretto OMS&P, Original Moretto Systems & People kapsamındadır. Her müşterimizin işletme şartlarına göre terzi usulü tasarlanabilir ve adapte edilebilir. EXA ve ONE WIRE serileri, kullanıcılarına zaman kazandırmanın yanısıra kalite kriterlerine daha fazla zaman ayırabilme ve dolayısıyla daha verimli bir üretim prosesi elde etme imkanı sağlar.

Moretto’da her zaman telaffuz ettiğimiz “the challenge goes on” mottomuzun bir başka söyleyiş tarzı da budur.

Moretto Turkey / Tolga Bostancı