Monday, Dec 06th

Last updateThu, 02 Dec 2021 7am

You are here: Home Technology Sıvı dolum teknolojilerinde son trend

Sıvı dolum teknolojilerinde son trend

Sidel, PET içindeki sıvılar için üretim ekipman ve hizmet alanlarında lider, iki yıldan kısa bir sürede Litvanya’da BMV (Birštono Mineraliniai Vandenys)’da iki tam hat çözümleri sunmuştur. Greenfield projesi orijinal PET şişeleme başarısını takiben şirket benzer niteliklerde tekrar bir Sidel hattı sipariş verdi. Sidel ayrıca ürün-farklılaşma PET şişe şekilleriyle müşterinin su markalarının satışlarını artırmak için tasarımında BMV ile işbirliğiyle göz alıcı yeni tasarımıyla öne çıkıyor. Yeni tasarım % 30 oranında şişe hafifliğine katkıda bulunmuştur.

BMB CEO’su Norbertas Pranckus “Üretim güvenliği ve verimliliği açısından - Bir Sidel Combi FMc - Gerçekten ilk Sidel Combi’yi elde etmiş olmaktan memnun olduk. Bu orijinal tam bir çizgi çözümü Baltık Devletleri’nde şimdiye kadar ilk entegre şişirme-doldurma-kapama çözüm olduğuna inanıyorum. Sidel Kombinin bariz bir seçim olduğu konusunda Yine bizim üretim hacmimiz büyütmemiz göz önüne alındığında bazı şüphelerimiz vardı” şeklinde yorumlar.

Bir doğal kaynağın en iyi şekilde yapılması

BMV Baltık’larda tanınmış ve lider bir maden suyu sağlayıcısıdır. Avrupa’da mineral bakımından en yüksek seviyeye sahip olan, faydalı mineraller bakımından zengin ve eşsiz özellikleri ile ünlü olan su, 1924 yılında endüstriyel anlamda şişelenen ilk su oldu. Bugün BMV bölgenin ataları tarafından zevkle içilen aynı formda tüketiciye orijinal kaynağından doğal mineralli su getirmek için ileri teknoloji ve sıkı kalite kontrol yöntemleri kullananan modern bir şirkettir.  

‘Vytautas’, ‘Birute’ ve ‘Akvile’ (ikincisi bebek maması için uygundur): BMV şu anda üç su markası satıyor. Şirketin içecekleri yaygın olarak daha uzak İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve Körfez bölgeleri dahil, komşu ülkeleri de dahil olmak üzere, bir çok ülkeye ihraç edilmektedir.

Başarılı bir Yeşil Alan projesi

2008 yılında, BMW ‘Akvile’ markası altında doğal mineralli su şişelemeye başladı. Birkaç yıl sonra, şirketin yeni ekipman ile üretim hatlarından birini güncelleştirmek amacıyla ve böylece ilk kez Sidel’e yaklaştı. Baltık yapımcı ‘Akvile’ şişeleme için yeni komple bir ambalaj hattı çözümü için teknik ve mali teklif ile desteklemek için Sidel’den istedi. Bu işbirliği pazar talebini karşılamak için PET su üretim kapasitesini artırmak için bir Yeşil Alan projesi oldu.

Özel bir Sidel ekibi şirketin ilk tam su şişeleme hattı projesinin ilk aşamalarında müşteri ile yakın işbirliği yaptı. Ekip, komple bir proje planı geliştirdi, özel ekipmanlarla seçilen tüm zemin düzeni ve uygulama planı tanımlanmış ve üçüncü parti katılımcılarının yönetimi de dahil olmak üzere bir maliyet analizi ve bütçe planı, ayrıntılı olarak hazırlandı. Hattın üretime hazır olduğundan emin olmak için, Sidel hattının master planları özenle yapıldı ve mükemmel bir şekilde kontrol altına alınmasını sağlamak için fizibilite çalışmaları, simülasyon modelleme ve 3D animasyonlar da dahil olmak üzere en son teknoloji ve yöntemleri kullanıldı.

Yeni su hattı için tasarım kurulduktan sonra, hızlı ve mümkün olduğunca verimli bir şekilde uygulanmıştır. Baştan sona kadar, kapsamlı planlama, yönetim ve takip gereklidir. Sidel ekibi kusursuz bir teslimat hedefler ve rekor sürede detaylı bir proje ve tesis yönetimine dayalı bir başarı sağlanmalıdır.

BMV CEO’su Sayın Pranckus , “Bizim Sidel ile yaptığımız bu anlaşmayla Yeşil Alan projesi ve tam hat çözümünün başarısında anahtar oldu, şirketin mühendislik desteği, tecrübesi, faydalarına tanık olduk ve deneyimleri ile özellikleoldukça memnun kaldık” şeklinde açıklıyor.

Sidel Kombi - çok güvenli ve verimli üretim ortamı

Ürün güvenliği ve bütünlüğü gibi - birlikte üretim verimliliği ile - su üreticisi için önemli öncelikler olduğunu, orijinal Sidel Kombi FMC mükemmel üreticinin beklentileri ile eşleşmiştir. Tek üretim muhafazası pozitif, filtrelenmiş hava basıncı ile yapılandırılmış üç ana entegre fonksiyonları da dahil olmak üzere bir çok hijyenik ve güvenli üretim ortamı sağlar. Su dolu ve pnömatik membran vana tarafından kontrol edilen bir dolgu işlemi hiçbir mekanik parça ile temas halinde olmayan doldurma vanası ile hijyenik tasarım, güvenli dolum sağlar. Ek hijyenik seçenekler de hava filtrasyonu ve basınç alanı koruma da dahil olmak üzere gıda güvenliğini, optimize etmek için Combi yapılandırmasında uygulanmaktadır.

Kombi ayrıca bağımsız makinelere göre %4’e kadar daha yüksek verimlilik seviyeleri sunuyor. Her dolum vanasının dolum parametreleri operatör panelinden doğrudan kontrol edilirken, dolum hacmini kontrol eden manyetik akış metre sayesinde doğru doz sağlıyor. Otomatik şişeler hızlı ve güvenli bir şekilde ürün değişimi sağlıyor, dolum valfleri (yerinde temizlik ya da yaygın olarak bilinen adıyla ‘CIP’) iç ve dış temizlik sırasında doldurma devresini kapatabiliyor. 

Akvile üreten yeni yüklenen şişeleme hattı performansa dayalı olarak ikinci Sidel hattı kuruldu.

İkinci komple PET hat çözümü zorlu kurulum gereksinimlerini karşıladı

BMV Birštonas fabrikasında ‘Vytautas’ markasını üretmek için bu ikinci Sidel tam PET şişeleme hattı çözümüne yapılan yatırımla, sadece yedi ayda ilk ekipman için siparişinden sonra Sidel’e olan güvenini yeniledi. Bu hat sayesinde Combi avantajları ve faydaları yeniden gerçekleşmiş olacak ve buna çok benzer bir kapsam sunmaktadır. Düzen ayak izi orijinal şişeleme hattı % 20 daha kompakt çünkü bu ikinci hattın kurulumu daha zor oldu.

BMV Üretim Direktörü Valentinas Lukosevicius “İkinci hattın montajı hem bizim için hem de Sidel için büyük bir sorun oldu. Bu yeni Sidel hattı eski mevcut hattı ikame edilerek ve hat düzeni tasarlanırken sınırlı taban alanı kısıtlamaları nedeniyle önemli hususlar vardı. Sidel’in en önemli proje deneyimi olması nedenle hedeflerine ulaşmada çok önemliydi” şeklinde yorumladı. 

Yeni tam hat şu çözümleri içerir: Bir Sidel Combi 8 FMC; bir hava kapağı; preform besleme rayı üzerinde UV lambaları; bir Sidel Rulo Quattro Evrim etiketleyicisi; spor ve düz kapaklar için kapak besleyici, kodlayıcı, paketleyici, ikili paketi aplikatörü, şişe konveyörü, paket konveyörü ve paletleyici. 

Mr. Lukosevicius: “Biz özellikle kapsamlı müşteri hizmetlerimizle müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak için seçtiğimiz ekipman açısından, Sidel ile yaptığımız mükemmel işbirliği ve mühendislik desteği sayesinde, tam bir hat tasarımı ve hızlı kurulumunu takdir ettik. Tüm bunların özellikle dikkate aldığımızda mümkün olduğunca çabuk yeni hattı yükleyerek mutlak minimum üretim kesintileri tutmak için gerekli gerçeği alarak çok başarılı bir yükleme ile sonuçlandı. Planlanan programa bir ay öncesinde kapalı hat gelen ilk satılabilir şişeler hazır oluyor ve yeni sezon için bolca zaman elde etmemize izin verdi” şeklinde devam etti. 

Şık ve güçlü yenilenen marka PET ambalaj

Yeni şişe şekilleri kadın müşterilere ‘Vytautas’ şişe öncelikle erkek müşterileri hedefleyen tasarım ve ‘Birute’ ile Vytautas ‘ve’ Birute ‘marka değerini artırmak için Sidel tarafından tasarlanmıştır. Zarif hatlar ve uzun omuzları, şişenin vücudunun marka logosu ve mineral içeriği ile kazınmıştır.

Aynı şekil üsleri sadece farklılıklar, hem de ve köpüklü su için kabul edilen ve dört şişe biçimlerinin tam aile için konuşlandırıldı.

0.5, 1.0, 1.25 ve 1.5 litre, maksimum üretim çıkışı: on line üretilen 1.5 litrelik şişe olmasına rağmen, yeni hat dört farklı PET şişe formatında gazlı su üretmek için esnekliğe sahip, saatte 16.000 şişe üretebiliyor. Bu üretim miktarı önceki BMV hattından üç kat daha hızlı çıkış anlamına gelir. Üretim kapasitesindeki bu ciddi artış, ulusal pazara hizmetin yanı sıra Polonya ve Rusya’da ihracatı genişletmek için fırsatlar sağlamıştır. 

Hafif ve geri dönüşümde BMV sürdürülebilirlik için daha fazla katkıda bulunuyor

Birlikte  çevreye  sorumluluk duygusu ile şirket kârları, bir bütün olarak gelecek nesillere ekolojik dengenin korunmasına katkıda bulunmayı taahhüt edildiği doğal kaynak için şükranlarını göstermenin bir yoludur. Sonuç olarak, şirket birkaç sürdürülebilirlik hedefini karşılamak için belirlenen ve yeni şişe tasarımları ile birleştiğinde tam bir hat tanıtımıyla önemli bir katkı sağlamıştır.

Önemli çevresel kaygılardan biri şişe üretmek için kullanılan plastik miktarını BMV mümkün olduğunca bu kadar azaltılmasında kuvvetle kararlıdır. “Şirket, kısa boyunlu sistemini kapatma ve yılda en fazla 50 ton PET kullanımını kesmeyi benimseyerek, kendi şişelerinde PET miktarını azaltmak için Litvanya’da birinci oldu. Sidel tarafından tasarlanan yeni şişeler de % 30’a varan hafiflik sağlandı “ Pranckus şeklinde yorumlar. BMV sonra da aslında ortaya çıkan atıkların geri dönüşümünü işlemekten ziyade kendi şişelemelerinde geri dönüştürülebilir tek ambalaj kullanma kararı aldı.

Sonuç olarak sırayla daha çevre dostu olmaya mümkün Baltık üretici üretim ekipmanlarını geliştirmeye odaklanmış. Şirket, yenilikçi, çevre dostu teknolojilerin uygulanması yoluyla tükettiği elektrik enerjisi toplam miktarını azaltmaya yönelik çalışmalar yaptı. Pranckus “Combi yapılandırması bu hedefe büyük bir katkı sağlar ve Sidel hatlarının hem önemli ölçüde elektrik şirketinin tüketimini azaltmak içinde Sidel Ecoven kullanılmaktadır” dedi.

Sidel / İsviçre