Monday, Dec 06th

Last updateThu, 02 Dec 2021 7am

You are here: Home Technology Likit renklendirici ve katkılar

Likit renklendirici ve katkılar

2D Kimya plastiklerin kalitesine değer katacak ürünleri üretmeyi hedef almıştır. Bu amaçla termoplastik ve termoset plastikler için üretilen sıvı renklendirici ve katkı maddelerimiz estetik, mekanik performans, tekrarlanabilirlik ve proses koşullarını iyileştirmek adına katma değeri yüksek ürünlerdir. 

Sıvı renklendiricilerimiz SMART LC-en iyi boyama performansını, sıvı katkı maddelerimiz SMART LA- ise en iyi korumayı sağlayacaktır.

Müşterilerimize kalıcı çözümler üretebiliyor ve yenilik getiren ürünümüzü dünyaya satıyoruz. 

Plastiği homojen bir şekilde boyar

SMART LC&A dispersiyonu plastik içerisinde çok iyidir. Bulunduğu polimeri içerisinde her bir pigment ve additive agromeratı çok iyi bir şekilde ezilmiş, disperse edilmiştir. Bu sebeple boyama kabiliyetleri yüksek ürünlerdir.

Her bir Polimer için stok tutmaya gerek yoktur

SMART LC&A birçok polimer ile uyumludur ve tek ürünle bir çok polimeri renklendirmek mümkündür.

Kolay proses edilebilir

Proses kolaylaştırıcı özelliğinden dolayı extruder basınçlarının rahatlamasını sağlar. Yüzeyde içsel sürtünmelerin azalmasından dolayı bariz iyileşme ve parlaklık oluşur. Yüzey kristalizasyonu da iyileşeceğinden nihai ürünün kalitesi artar. Üretim kapasitesi artar.

Kalıp ağzı birikme (die-build up) azalır

SMART LC&A eriyen polimerin vida kovana sürtünme katsayısını azaltır. Polimer/metal sürtünmesi azaldığında kopmalar azalacağından kalıp ağzında kopmuş partikül miktarı hemen hemen hiç oluşmaz. Dolayısıyla kalıp temizleme süresi düşer, kalıp kirliliğinden oluşabilecek çizgiler çok uzun sürede oluşur. İşçilik azalır, kalite artar.

Ön kurutmaya gerek yoktur

SMART LC&A likit polimer esaslı olup ön kurutma işlemi gerektirmeden doğrudan kullanıma hazır ürünlerdir.

SMART LC&A ısıl geçmişleri yoktur

Masterbatch gibi boyar maddelerin Isıl geçmişleri vardır. Hatta bir – iki kez ekstrüzyon işleminden geçerler (dispersiyon amaçlı veya hatalı ise düzeltme amaçlı vs,). Yaklaşık 2500C ve üstü ısıya maruz kalırlar ve hem pigment hem de taşıyıcısı degrede olup bozunur. Plastiği renklendirmek için kullanıldığında kullanıldığı oran kadar kaliteyi düşürürler. SMARTLC&A ürünlerin ısıl geçmişleri olmadığından ilk ısıyı sizin prosesinizde görür.

Kolay temizlenir

SMART LC&A herhangi bir yüzeyden çok kolay temizlenebilir..Kuru veya nemli bir bez yeterlidir.

Extruder içerisinde renk kalmaz, pompa kapatılır kapatılmaz temizlenmeye başlar ve çok kısa bir sürede makine naturele döner. Masterbatch veya pigment kullanıldığında bu süre 3 kat daha fazladır.      

Yoğunluk farkları yaşanmaz

SMART LC&A doğrudan extruderin besleme hunisi bölgesinden pompa ile beslenir. Partikül büyüklüğü/küçüklüğü problemi veya yoğunluk farkları yaşanması olası değildir. Özellikle PVC’de ön mikser işlemi gerektirmez ve doğrudan extruder başında boyama yapılır. Ortam temizdir. 

SMART LC&A birbiri içerisinde karışabilir

Ürünlerinizde kendi renklerinizi oluşturmanız için ideal bir çözümdür. Ana renkleri alıp istediğiniz oranlarda karıştırarak kendi renk paletinizi oluşturabilirsiniz. 3-4 ana renk ile 100’den fazla renk yapabilirsiniz ve istediğiniz miktarlarda karıştırabilirsiniz. Bunun için 3-4 ana renkten stok tutmanız yeterlidir. Herhangi bir ek donanım gerektirmez.

SMART LC&A daha fazla rejenere malzeme ve dolgu kullanmanızı sağlar 

Rejenere (kırma) plastiklerin mekanik özellikler daha düşüktür. Doğrudan kullanılamazlar veya birinci kalite hammaddenin içerisine ilave oranları çok düşük kalır. SMART LC&A rejenere malzemenin performansını 1.kalite malzeme seviyesine çeker. Dolgu (Kalsit, Talk, Barit vs) miktarının arttırılmasını sağlar, böylelikle nihai ürün maliyetini (profil, enjeksiyon parça vs) düşürür. Mekanik özelliklerde artış sağlar.

SMART LC&A ile ürün yüzeyi daha parlak ve canlı

Yüzeyin daha parlak ve canlı çıkması özellikle dış ortamda kullanılan plastiklerin yaşlanmasını geciktirir. Zira su, toz vs kirlilikler yüzeyde tutunamaz. Işık geldiği yönde kırılır, absorbe olmaz.

SMART LC&A kalıp ayrılmalarında kolaylık sağlar

Özellikle enjeksiyon parçaların kalıptan daha rahat çıkmasını sağlar, kalıba yapışma veya vakum sorunu en aza iner.

SMART LC&A Standart renk kartelası mevcuttur

Organik Pigmentler ve Solvent Dye’lar için Lütfen Standart renk kartelamızı firmamızdan isteyiniz.

SMART LC&A Ekolojik ürünlerdir

Ekolojik kaygılar her geçen gün dünyamızda artmaktadır. Ürün grubumuz solvent içermez, insan ve çevreye zarar vermez. İçeriğimiz OECD testlerini geçmektedir.

Avrupa Normu Metal ve Migrasyon içerikleri ve standartları EN 71 Part3:1994 + A1:2000 + AC: 2002 regülasyonuna uygundur.

2D Kimya / Zeynep Alıcı