Saturday, May 28th

Last updateTue, 17 May 2022 9am

You are here: Home Technology Kalıp üretiminde 3D

Kalıp üretiminde 3D

Küçük üretim miktarları ile artan ürün çeşitliliği ve pazara daha kısa sürede ulaşmak ürün geliştirme ve üretim için geçerli zorluklardır. 1000 kN’ye kadar sıkma kuvvetiyle enjeksiyon kalıplama makineleri üreticisi BOY 3D baskı uzmanı Stratasys’ı hızlı ve etkin maliyetli bir çözüm ile birlikte sunuyor. Ek olarak üretim avantajları enjeksiyon kalıplama olanakları ile birleşir. 

3D teknolojisine artan ilgi

Duesseldorf K Fuarında 3D yazıcı kullanarak katkı parça üretimi ilk kez sunuldu. Fakat takip eden iki yıl içinde plastik proseslerinin çoğu daha çok rezerve edilmiştir. Buna karşılık 2015 Fakuma Fuarı’nda yeni BOY 3D üretim kavramının tanıtımı 3D teknolojisi kullanıcılarının ilgisini uyandırdı.

Yeni yaklaşımın avantajları

Küçük miktarlar için prototip yapımı için özellikle tasarlanan kalıp uçlar yerine plastik parçalar 3D yazıcıda üretilmektedir. Plastik parçalar daha sonra enjeksiyonla kalıplanmış olabilir ve bir parçası geleneksel bir kalıp kullanılarak üretilen aynı fiziksel özelliklere sahip olabilir. Hemen hemen cam takviyeli elyaf ve / veya alev korumalı plastik dahil tüm plastikler 3D üretim felsefesi ile işlenebilir.

3D baskılı kalıp uçlar

3D yazıcı ile kalıp uçlar bileşeninin boyutuna bağlı olarak, sadece bir kaç saat içerisinde üretilebilir. Fakuma 2015’de geçmeli kancalar için kalıp uçları etkin maliyetli bir şekilde 2.5 saatte basıldı. Basılı ekler birkaç dakika içinde kalıp tabanına monte edilebilir çünkü BOY enjeksiyon makinelerinde kalıp değiştirme sistemi, burada avantajlıdır.

3D yazıcı (Objet 30 Pro) X / Y yönünde 600 dpi ve Z-ekseni üzerinde 900 dpi çözünürlüğe ulaşır. Alet parçalarının ince son derece temiz ve düz yüzeyler püskürterek kalıplama presi içerisinde anında kullanılmasını sağlar. 

3D kalıp uçlar üretilirken, farklı ham malzemeler de kullanılabilir. Malzeme Rigur enjeksiyonlu kalıplama (maksimum işlem sıcaklığında 300 ° C) için özellikle yararlıdır. Geçmeli kanca örneğini kullanarak POM’dan yapılan BOY XS üzerinde açık bir şekilde daha yüksek bir miktarda bir kalıp parçası ile Stratasys tarafından gösterilen 80 ila 200 atış miktarı elde edilmiştir. Daha yüksek miktarlar gerekli olduğunda, yeni bir kalıp ucu basılarak kısa bir süre içinde kalıp taban içine monte edilebilir. Geçmeli kanca kalıp uçları için maddi maliyeti yaklaşık 30 Euro ‘dur.

BOY Müdür Yardımcısı Klaus Geimer “Uygulama olanakları çeşitliliği sınırlı değildir ve yalnızca parça üretimi ile bitmiyor” şeklinde açıklıyor ve devam ediyor ““Enjeksiyon makineleri çevresel aygıtlar için bu yolla bileşenler de üretilebilir. Örneğin Fakuma 2015 sırasında 3D yazıcı kullanarak pnömatik tahrikli taşıma cihazı için dahili hava kanallarına sahip bir kıskaç eli üretti.”

3D kalıp üslerine konvansiyonel plastikler kullanılarak son derece kısa pistlere sahip prototiplerin enjeksiyon kalıplama ötesinde 3D dünyasında yeni olanaklar açan kalıp uçlar basıldı. BOY ve Stratasys tarafından geliştirilen üretim kavramı kullanıcıya hızlı, maliyet-etkin ve standart bir enjeksiyon kalıp parçanın kalitesi ile küçük miktarlarda prototip veya plastik parçalar üretmek için etkili bir yöntem sağlar.

BOY / Almanya