Friday, Aug 12th

Last updateTue, 02 Aug 2022 8am

You are here: Home Technology IMC Makine-2K Çift Bileşen Plastik Enjeksiyon Teknolojisi

IMC Makine-2K Çift Bileşen Plastik Enjeksiyon Teknolojisi

Günümüzde tüketici ürün stilleri sık sık değişiyor, çekici bir görünüm ve zarif tasarımın yanı sıra pazar talebini de hızlı bir şekilde karşılamayı gerektiriyor. Tasarımcılar, belirli ortamların ihtiyaçlarını karşılamak, ürün ömrünü uzatmak, estetik ve pratikliği artırmak amacına ulaşmak için tüketici ürünlerinin farklı kullanımlarına göre farklı parçalarda farklı malzemeler kullanıyor. Pratik tasarım gereksinimi şüphesiz karmaşık üretim teknolojisine yol açacaktır. Çok renkli (çok bileşenli) enjeksiyon kalıplama işlemi de bu trendden doğuyor.

Çok renkli (çok bileşenli) uygulama alanları otomobil, ev, elektronik, beyaz eşya, inşaat, ambalaj ve tıbbi malzeme gibi birçok sektörü kapsıyor. Teknolojinin ilerlemesi ile çok renkli (çok bileşenli) enjeksiyon kalıplama teknolojisinin uygulanması da giderek yaygınlaşıyor.

Plastik enjeksiyon makinesi tarihi 1990'ların başına kadar uzanan Taiwan Union Plastic, orijinal teknoloji liderliği temelinde çok renkli (çok bileşenli) modellerini optimize etti ve büyük boyutta çok renkli (çok bileşenli) çözüm sağlamak için tam seri iki plakalı makinelerinin araştırma ve geliştirmesini tamamladı.

Döner Tabla Teknolojisi:

İki bileşen parçası (kalıpta iki istasyon), performans, yüksek hassasiyetli döner tabla ile 180 derecelik bir dönüşle ikinci enjeksiyon konumuna taşınır. Üç veya dört bileşen durumunda (üç veya dört istasyon), açı dönüşü 120 veya 90 derecedir.

Özellikler: Ürün maçada kalır, bükülme olasılığı yoktur. Kısa çevrim süresi. Çok gözlü kalıp için özel olarak uygundur.

Döner Plaka Teknolojisi:

Döner plaka, sabit plaka ile hareketli plaka arasına, makinenin dikey eksenine monte edilir. Ürün, döner plakanın dikey merkezi ekseni döndürülerek hareket ettirilir. Özellikle büyük ölçekli çok bileşenli enjeksiyon kalıplama için uygun olan DP iki plaka yapısı ile mevcuttur. Döner plaka, kalıbın ağırlığını paylaşır ve parçanın sıkıştırma kuvveti gereksinimlerini etkili bir şekilde azaltır, böylece müşteri daha küçük tonajlı enjeksiyon kalıplama makinesini seçebilir.

Özellikler: Aynı tonajlı makine boyutu için, kalıp boşluklarının sayısı iki katına çıktığından, döner bir plaka kullanılarak yaklaşık iki kat çıktıya ulaşılabilir. Kalıpta aynı sayıda göz için, daha küçük tonaj seçilebilir.

Dizin Plaka Teknolojisi:

Hareketli plakanın merkezi, kalıbı eksenel harekete geçiren ve ürünü ikinci istasyona taşıyan 180 derece dönen bir yapı ile donatılmıştır.

Özellikler: Kısa çevrim süresi. Çoğu durumda döner tablaya kıyasla daha az kolon mesafesine ihtiyaç duyar.

Bi-enjeksiyon Teknolojisi:

Bi-enjeksiyon, iki bağımsız yolluktan boşluğa iki renkteki aynı malzemelerin enjeksiyonudur. Üründe doğru ayırma çizgisi yok.

Özellikler: Kalıp için düşük maliyet (Yalnızca bir gözlü kalıp). Basit kalıplama işlemi. 

Maça Geri Teknolojisi:

Maça geri işleminde, programlanabilir maça çektirmesi, ikinci bileşeni enjekte etmek için kalıp kaydırıcının hareketini kontrol etmek için kullanılır. Ürün üzerinde düzenli bir ayırma çizgisi vardır.

Özellikler: Kompakt kalıp yapısı ve uygun yatırım maliyeti. Basit kalıplama işlemi.

Mermer/Sandviç Teknolojisi:

Geleneksel enjeksiyon kalıplama makinesinin yapısı temelinde, bir grup kompozit meme ve bağımsız bir plastikleştirme ünitesi eklenir. Enjeksiyon kalıplama işlemi sırasında, mermer veya sandviç enjeksiyon kalıplama işlevini elde etmek için maça valfi kontrol edilebilir. Özel desen oluşturmak için özel ayırma başlığı mevcuttur. Ayrıca tek bileşenli makine olarak çalıştırılabilir.

Özellikler: Özel mermer deseni oluşturma (eski kalıba yeniden hayat verme). Sıkıştırma kuvveti gereksinimlerini azaltır (düşük viskozite veya malzeme içeren köpük madde kalıpta kullanılabilir).  Fonksiyonel entegrasyon (cilt üzerinde elektromanyetik parazit önleme gibi özel malzemeler kullanılabilir). Maliyet tasarrufu (kalıpta düşük maliyetli tasarruf malzemesi kullanılabilir). Artan mukavemet (kalıpta yüksek sertlikte malzeme kullanılabilir).

IMC Makine

Taiwan Union Plastic Resmi Acentesi