Wednesday, Jan 22nd

Last updateThu, 09 Jan 2020 8am

You are here: Home News Clariant TONSIL ile yenilebilir yağ endüstrisine destek

Clariant TONSIL ile yenilebilir yağ endüstrisine destek

Clariant, YABİTED 4. Bitkisel Yağ Kongresi’nde sürdürülebilir yaklaşımının altını çizdi

Soya, ayçiçeği, kanola, mısır, hindistan cevizi ve palm yağlarının sağlığa faydalarının ortaya çıkmasıyla ve bu yağların besin değerlerinden faydalanma yollarının araştırılmasıyla birlikte tüketicilerin bitkisel yağlara ve özellikle de yenilebilir yağlara olan talebi küresel olarak devamlı artıyor. 

Bitkisel yağlar, yemeklerde kullanılmalarının yanı sıra salata sosları, sürülebilir gıdalar ile margarinler, mayonez ve şekerlemelerin de dâhil olduğu işlenmiş gıdalarda da bulunuyor. Ancak ham, işlenmemiş bitkisel yağlarda birçok safsızlık ve istenmeyen diğer maddeler bulunabiliyor. Bu maddeler yağın acılaşmasına, renginin ve kıvamının değişmesine, belirli işlemlerde kullanılmasının engellenmesine ve hatta tüketilmesinin risk yaratmasına neden olabiliyor. Yenilebilir yağların lezzetli ve güvenli olabilmesi, raf ömürlerinin uzun olması, doğal renklerinin, tatlarının ve kokularının korunmasıyla pişirme sırasında ısıya dayanıklı hale getirilmesinde Clariant'ın ağartma toprağı TONSIL önemli bir rol üstleniyor. 

Zararlı kimyasal bileşiklerin, 3-monokloropropan diol (3-MCPD) ve glisidil esterlerin (GE), yenilebilir yağların tüketimine dair endüstri standartlarının yerine getirilebilmesi için katı bir şekilde sınırlandırılması önem taşıyor. TONSIL, metaller ve polar bileşikler gibi öncüleri yağdan ayrıştırarak, özellikle ham palm yağında rafinasyon sırasında ortaya çıkabilecek 3-MCPD'nin oluşmasını engelliyor. TONSIL aynı zamanda glisidil esterlerin uzaklaştırılmasında bir katalizör görevi görerek GE değerlerinin düşmesine de yardımcı oluyor.

Arıtma süreci doğal kil minerali bentonitten elde edilen ağartma toprağının yardımıyla gerçekleştiriliyor. Bentonitinmineral asit ile aktifleştirilmesi sırasında, katmanlı yapısı değişerek kalsiyum, magnezyum ve alüminyum iyonlarının yapıdan ayrılması ve yerine hidrojen iyonlarının geçmesi sonucu aktifleşme ile yüzey alanı ve gözenek büyüklüğü artırılıyor. Aktifleştirilmiş ve büyük oranda genişletilmiş yüzey alanı ve gözenek büyüklüğü sayesinde safsızlıkların ve istenmeyen maddelerin kille birleşmesi sağlanarak bunlar yağdan etkili bir şekilde uzaklaştırılıyor. 

Yağların ürün kalitesinde ve raf ömürlerinde iyileştirme için... 

Clariant'ın yüksek aktiviteli TONSIL ağartma toprakları, yağlarda istenmeyen safsızlıkların uzaklaştırılmasına ve yenilebilir yağların ürün kalitesinin ve raf ömürlerinin ciddi bir şekilde iyileştirmesine izin veren etkili arıtma çözümleri sunuyor. Sürdürülebilir şekilde kaynağından çıkarılan bu pazar lideri doğal bentonit killer, işletme toplam maliyetini optimize ederek yüz yılı aşkın bir süredir yenilebilir yağlar konusunda tercih edilen bir çözüm olmasını sağlıyor.

Türkiye'deki ayçiçek yağı rafinasyonuna yönelik bölgesel pazar taleplerini karşılamak amacıyla Clariant, Balıkesir'de TONSIL üretim tesisine ek olarak 2017'de modern teknolojiye sahip bir laboratuvarı da faaliyete geçirdi. 

Şirket, Türkiye'de her iki yılda bir düzenlenen YABİTED Bitkisel Yağ Kongresi 'ne bu yılda gümüş sponsorluk sağlayarak sektöre olan desteğini devam ettirdi. Sektör temsilcilerine, akademisyenlere ve hükümet yetkililerine hitap eden ve İstanbul’da gerçekleştirilen kongre, dördüncü yılında Türkiye'nin bitkisel yağ üretimindeki bilimsel, teknolojik, ticari ve yasal gelişmelerin tartışılmasına yönelik bir platform oluşturma amacı güdüyor.

Clariant'ın YABİTED'e katılımının bir parçası olarak, Clariant Arıtma Teknik Destek Müdürü Jorge Herrero Hernández, Clariant'ın küresel desteğinin yerel faaliyetlere sağladığı değeri gösteren ve şirketin ağartma toprağı ürününe yönelik sürdürülebilir yaklaşımının altını çizen 'Belirli Bir Hedefe Odaklı Sürdürülebilir Yağ Arıtması: Küreselden Yerele' başlıklı bir sunum yaptı.

Clariant Fonksiyonel Mineraller İş Birimi Arıtma İş Grubu Orta Doğu ve Afrika Ekip Lideri Osman Çalışır, "Bitkisel yağların arıtılmasına yönelik ağartma toprağı çözümlerinin üretilmesinde yüz yılı aşkın bir uzmanlıkla bu alanda emsalsiz bir deneyime, know-how'a ve yenilikçiliğe sahibiz. Türkiye'de arıtma sorunlarının giderilmesinde yenilebilir yağ endüstrisine sağladığımız desteğe ek olarak, TONSIL çözümlerimizin yalnızca doğal olarak elde edilmesiyle değil, kaynağından sürdürülebilir bir şekilde çıkarılmasıyla da gurur duyuyoruz." dedi.

Yenilebilir yağların arıtılmasına ek olarak, Clariant'ın TONSIL ağartma toprağı çözümleri; boya ve cilalarda kullanılan keten tohumu yağı ve trigliseridler; sabun üretiminde kullanılan yağ asitleri, kimya, kişisel bakım ve ilaç sanayilerinde kullanılan hint yağı, parafin ve vakslar; biyodizelde kullanılan kanola yağı ile kuru temizlemede kullanılan çözücüler de dâhil olmak üzere endüstriyel kullanımlarda birçok yağ çeşidinin arıtılmasında da tercih ediliyor.