Sunday, Jan 19th

Last updateThu, 09 Jan 2020 8am

You are here: Home News Yalova Üniversitesi 3. Geri Dönüşüm ve Sürdürülebilirlik Günleri

Yalova Üniversitesi 3. Geri Dönüşüm ve Sürdürülebilirlik Günleri

Yalova Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Geri Dönüşüm ve Sürdürülebilir Kampüs Kulübü ve Yalova Üniversitesi Sıfır Atık Birimi tarafından 15 Nisan’da Yalova Üniversitesi 15 Temmuz Konferans Salonu’nda “Sıfır Atık” temasıyla 3. Geri Dönüşüm ve Sürdürülebilirlik Günleri düzenlendi.

Açılış konuşmalarını rektör Prof. Dr. Suat Cebeci, rektör yardımcısı ve polimer mühendisliği bölüm başkanı Prof. Dr. Mustafa Öksüz ve PAGEV başkanı Yavuz Eroğlu gerçekleştirdi. Açılış konuşmalarının ardından kulüp kurucu başkanı Dilayda Kanmaz “Geçmişten Günümüze Geri Dönüşüm ve Sürdürülebilir Kampüs Kulübü” sunumu ile kulüp çalışmalarını anlattı. Üniversite sıfır atık birimi sorumlusu Dr. Öğr. Üyesi H. Aylin Karahan Toprakçı üniversitede gerçekleşen sıfır atık çalışmalarını anlatarak sıfır atık çalışanlarını tek tek sahneye davet etti.

Ardından PAGÇEV başkanı Yağmur Cengiz PAGÇEV’in sıfır atık ve sürdürülebilirlik faaliyetlerinden bahsetti. Yalova Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden Yakup Katı “Türkiye’de ve Yalova’da Sıfır Atık İstatistikleri” hakkında bilgi verdi. 

İkinci oturumda ise Exitcom Recycling firmasının sahibi Murat Ilgar elektronik atık geri dönüşümü ile ilgili sunumlarını gerçekleştirdi. Ardından Sürdürülebilirlik Adımları Derneği ve Soil Catcher’dan Emrah Kurum “Sürdürülebilir Kariyer Adımları ve Şehirde Gıda Atıklarının Kompostlaştırılması” konusunda konuştu. Sürdürülebilir beslenme konusunda ise uzman diyetisyen Meltem Şeniz yer aldı. Oturumun sonunda Yalova Kaşgarlı Mahmut Mesleki ve Teknik Anadolu İletişim Lisesi’nden katılan Emirhan Yürekli, Tuana Koç, Meltem Bozkurt ve Cansu Çolak öğretmenleri Tülay Gökhan danışmanlığında hazırladıkları Yalova tanıtım filmini sundular. 

Üçüncü oturumda ise “TÜÇEM Çevreci Yönetici Kadınlar Paneli” TÜÇEM başkanı Aynur Acar yürütücülüğünde gerçekleştirildi. Aynur Acar “ Tüm Atık Türlerinin Değerlendirilmesi, Ambalaj Atıklarının Yönetimi ve Çevre Mevzuatı Kapsamında Depozito İade Sistemi” konularında bilgiler verirken Deha Biyodizel’den Nihal Karakuş “Atık Yağların Toplanması ve Geri Dönüştürülmesi” konusunda sunumunu gerçekleştirdi. Maya Sürdürülebilir Kalkınma Ajansı’ndan Mine İzmirli ise “Sürdürülebilir Üretim-Tüketim ve Atıklar” konusunda bilgilendirdi. AGİD Derneği’nden Elif Kara “Atık Elektrikli Ev Aletleri, Aydınlatma Gereçleri ve Floresan Lambaların Yönetimi” konularında bilgilendirirken, Onur Plastik Geri Dönüşüm firmasından Elif Güray Kayaduman “PET ve Plastik Atıkların Toplanması ve Geri Dönüşümü”nü anlattı. Tap Derneği’nden Seyhan Ulucan ise atık piller ve pil geri dönüşümü konusunda bilgilendirdi. Panelistlerin sektör tecrübeleri de yoğun ilgi gördü.

Son oturum ise Atma Umut Olsun Çocuklara Oyuncak Olsun sloganı ile yola çıkan Muammer Kavazoğlu ile başladı. Kendisine ait olan Atma Projesi konuklar tarafından yoğun ilgi gördü. Ardından Tuğba Kurtaran Akçansa Çimentonun sürdürülebilirlik yolculuğundan bahsetti. Atık Kâğıt ve Geri Dönüşümcüler Derneği’nden Serhan Maden “Kâğıt Geri Dönüşümü” konusunda bilgilendirdi. Üç yıldır desteklerini esirgemeyen EAGD başkanı Burak Köktürk ise EAGD’nin Çalışmaları ve Elektronik Atıklar konusunda sunumunu gerçekleştirdi.

Konuşmacılara, Polimer Mühendisliği Bölümü ve Polimer Mühendisliği Derneği katkılarıyla mavi kapaklardan üretilen geri dönüşümlü saksılara ekilen mısır, bamya ve ayva tohumları ve yine geri dönüşümlü malzemeden üretilen anahtarlıklar hediye edildi. Etkinlik süresince atık minimizasyonu amacıyla termosunla gel çağrısı yapılarak #enazbeskisiyeanlat etiketiyle de bilinçlendirme çalışmaları devam etti. 

Hem akademik hem de uygulamaya yönelik bilgilerin paylaşıldığı 3. Geri Dönüşüm Günleri'ne akademik camia ve öğrencilerin yanı sıra halkın da katılımı etkinliğe renk kattı.