Friday, Jun 05th

Last updateWed, 13 May 2020 12pm

You are here: Home Interview Veflexioz Genel Müdürü Vedat Güneş: Avrupa standardında hizmet veren bir firmayız

Veflexioz Genel Müdürü Vedat Güneş: Avrupa standardında hizmet veren bir firmayız

Veflexioz; Flekso baskı, Coextruder (ekstrüzyon), Rotagravür, Laminasyon makinelerinin ve bu makineler için gerekli olan tüm ekipmanların tedarikini sağlıyor. Firma yerli ve yabancı baskı makinelerini müşterilerinin talepleri doğrultusunda sorunsuz bir şekilde tedarik edilmesi için uzmanlığı ve yılların vermiş olduğu tecrübeli deneyimleri ile sektöre hizmet veriyor.

Öncelikle sizi ve firmanızı tanıyabilir miyiz? Kuruluş aşamalarınız ve gelişim süreciniz hakkında okuyucularımızı bilgilendirir misiniz?

1970 yılında İsviçre’nin Heiden şehrinde doğdum. Eğitimimi tamamlayıp 1989 yılında İsviçre’de flekso baskı sektörüne adımımı attım. 2008 yılında ülkeme dönüp 2010 yılında Veflexioz adı altında giriş yaptığım fleksibıl ambalaj sektöründe şu an ekibimle birlikte müşterilerimize 2. el makine satış ve tedarik hizmetini vermekteyiz. Aynı zamanda Ficsher & Krecke, Comexi, Windmöller & Hölscher, Reifenhäuser, Macchi, Hosokawa Alpine, Lemo marka makinelerimizin orijinal yedek parça temini konusunda da müşterilerimizin yanındayız. 

Müşterilerimizin arz ve taleplerine uygun olarak tüm satış, tedarik, lojistik ve kurulum aşamalarında Avrupa standardında hizmet veren bir firmayız. 

Hangi firmaların distribütörlüğünü yapıyorsunuz? Distribütörlük faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

Şu an için Almanya’da bulunan Rafflenbeul Anlagenbau Mühendislik firmasının; kullanımı Avrupa’da oldukça yaygın olan, geri dönüşümlü kazan dairesi kolunda distribütörlüğünü yürütüyoruz. Birbirinden farklı birçok firmanın fabrika vb. tesisinin ısıtılması için ortaya çıkan yüksek maliyet, distribütörlüğünü yürüttüğümüz geri dönüşümlü kazan daireleri sayesinde sıfıra indirgeniyor. Kullanılan geri dönüşümlü kazan dairesinin maliyeti amorti edildikten sonra müşterilerimize yüzde yüz kâr olarak ve en önemlisi çevreye duyarlı bir ısı sistemi olarak geri dönüyor. Bu konuda ülkemizde gerekli bilincin oluşması konusunda da çalışmalarımızı yürütüyoruz. Ülkemizde çevreye duyarlı ısı projelerinde ciddi anlamda bir devlet teşviki de bulunuyor.

Bunun yanı sıra birçok Avrupa ülkesinden çeşitli firmalarla çalışıyoruz. Makine tedariki ve lojistiği hizmetinin yanı sıra kurulum ve yedek parça hizmetini de sağlıyoruz. Makine söküm ve kurulumunda profesyonel ekibimiz ile Avrupa’da oldukça tercih edilen bir firma olmamızın yanı sıra yeni açıldığımız Asya piyasasında da hızla büyümeye devam ediyoruz.

Makine çeşitleriniz nelerdir? Özelliklerinden bahseder misiniz?

Başlıca makine çeşitlerimiz Flekso baskı, Coextruder (ekstrüzyon), Rotagravür, Laminasyon vs. ek ekipmanları makineleridir. Tüm bu makinelerin ve makineler için gerekli olan tüm ekipmanların tedarikini sağlıyoruz.

Makinelerimiz 3 ana kola ayrılıyor. Üst üste dizilmiş ünitelerin birleşmesinden oluşan Stack baskı makineler, inline makineler ve son teknoloji olarak da merkezi tamburlu Gearless (dişlisiz) sistem olan makineler. Müşterilerimizin tamamının ihtiyacına uygun olan makineyi bulduktan sonra gerekli çalışmamızı yapıyor ve tüm sürecin takipçisi oluyoruz. Kurulumdan sonra teknik olarak da her zaman müşterilerimizin yanındayız.

Müşteri profilinizi kimler oluşturuyor? Öncelikli olarak hedef aldığınız sektörler hangileridir?

Esnek ambalaja hitap eden tüm sektörlere hizmet vermekteyiz. Yine geri dönüşümlü kazan dairesi satışında da portföyümüzü büyütmeye çalışıyoruz. Coextruder film çeken Flekso ve Rotogravür baskı üretimi yapan tüm üreticiler hedef portföyümüzde yer alıyor. Veflexioz olarak hizmet anlayışımız gereği müşterilerimizin memnuniyeti bizim için en önemli husus olduğundan; bu memnuniyet tavsiye ve olumlu yorumlarla birlikte bize müşteri olarak geri dönüyor. Bunu kazanmak bizim için oldukça gurur verici.

Satış öncesi ve satış sonrası hizmet ağınızdan bahseder misiniz? Müşteri memnuniyeti için ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

İlgili makine alım ya da satışını yapmak isteyen tüm müşterilerimiz için birbirinden bağımsız ve firmaya özgü bir programla çalışıyoruz. İhtiyaç doğrultusunda doğru yönlendirme oldukça önemli. Yurt içi ya da yurt dışı makine alımı ya da satışı yapmak isteyen tüm müşterilerimiz için uygun olan makineleri gerek çalışır durumdayken; gerek depoda tanıtımını yaptıktan sonra satış anlaşmasından lojistiğe, söküm ve kuruluma kadar tüm hizmeti bizzat sağlıyoruz.

Kurulumdan sonra destek isteyen müşterilerimizle sürekli olarak bağlantı halindeyiz. Çalıştığımız mevcut firmalarla birlikte olabilmek ve yeni müşterilerimizi bünyemize katmak için sektör fuarlarını da yakından takip edip katılıyoruz.

2018 yılı hedefleriniz açısından nasıl geçti? 2019 yılı ile ilgili hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?

2018 yılı bizim için oldukça yoğun geçti. Planlanan hedeflerimize nispeten ulaşmış durumdayız. Yeni başlayan 2019 yılı için de oldukça umut vaat eden planlarımız var. Global daralmadan dolayı ikinci el makine yatırımının 2018’e nazaran çok daha fazla olacağını düşünmekteyiz.

Bizim için oldukça heyecan verici olan çevreye duyarlı geri dönüşümlü kazan dairelerimizin satışında bir ivme kazanmak şu an için hedeflerimiz arasında yer alıyor. Bu konuda oldukça bilinçli bir sektörde olduğumuzu düşünüyorum.

Türkiye piyasasındaki konumunuzu nasıl buluyorsunuz? Pazar geliştirme için faaliyetleriniz neler?

Piyasadaki yerimizden oldukça memnunum. Güçlü yurtdışı bağlantılarımız sayesinde Avrupa’daki temiz, bakımlı ve talebe göre, kullanılmamış birçok ileri teknoloji makineye ülke piyasamızda yer verdiğimiz için piyasadaki yerimiz günden güne büyümeye devam ediyor.

Pazarın gelişmesi için biraz önce de belirttiğim gibi çevre dostu geri dönüşümlü kazan dairesi satışı projemizle ülke piyasasında daha çok yer bulmaya çalışıyoruz. Kullanım kolaylığı ve çevreye duyarlı bir ürün olmasının yanı sıra ileri görüşlü firmaların en çok kullanacağı sistemlerden biri olacağını düşünüyorum. Geri dönüşümlü kazan dairelerinin kullanımının artması için birçok firmayla ortak projelerimiz olduğu gibi müşterilerimize de bunu aşılamaya gayret göstermekteyiz.

Plastik ve ambalaj sektöründe kullanılan flekso baskıların teknolojik gelişmeler sayesinde geldiği son noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Flekso ambalaj sektöründe ihtiyaca ve ağırlıklı olarak yapılan işlere göre eskiden daha çok rotogravür tercih edilirdi. Teknolojik gelişmeler sayesinde eskiden birkaç renk ile yapılan flekso baskı bugün çok daha farklı renk sayılarıyla kullanılabiliyor. Hem maliyet hem de makinenin fonksiyonu üreticiler için oldukça önemli. Makinenin teknolojisi, tasarımı, kullanım kolaylığı artık fiyattan çok daha önemli bir konumda diyebiliriz.

Eskiden üretimden sonra birçok farklı makine ile tamamlanan iş, teknoloji sayesinde aynı alanda satışa hazır bir şekilde sunulabiliyor. Makinelerin otomasyonundaki donanım sayesinde, iş değişikliğinin kolaylığı ile gerekli ayarlamalar oldukça kolay ve en az derecede fire ile tamamlanabiliyor. Bu da oldukça yüksek bir kârlılık demektir. Şu an için flekso baskının eskiye nazaran çok daha fazla kullanılmasındaki en büyük etken tabi ki teknolojidir.

Sektörle ilgili neler söylemek istersiniz? Dünden bugüne değerlendirme yaptığınızda Türkiye’nin Avrupa ve dünyadaki konumu nedir sizce?

Şu an için sektördeki birçok yurt dışı firma oklarını Türkiye’ye çevirmiş durumda. Sürdürülebilir ve çevre dostu birçok projeyle farklı firmaların çalışmalarını yürütmesinden ve piyasadaki çeşitlilikten dolayı oldukça mutluyuz. Ortak projelere de her zaman için açık olduğumuz gibi, fikirlerimizi de firmalarla paylaşıyoruz.

Müşteri memnuniyetini ve gelişimi her zaman için en ön planda tuttuğumuzdan bizler de sektördeki arz ve talepleri büyük bir titizlikle inceliyor, her an her gelişmeyi takip ediyoruz. Fikirlerimizi yurt dışındaki çalıştığımız firmalarla da paylaşıyoruz.

Son olarak okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

Öncelikle değerli okuyucularınıza vakit ayırdıkları için tüm içtenliğimle teşekkür ediyorum. Fleksibıl ambalaj sektöründe yer alan bir firma olarak ben ve ekibim tüm 2. el flekso baskı makinesi tedarikinde, orijinal parça temininde ve bakımında, geri dönüşümlü kazan daireleri konusunda her zaman okuyucularınıza hizmet vermekten büyük onur duyacağız.

Vedat GÜNEŞ

Veflexioz Genel Müdürü