Friday, Jul 19th

Last updateTue, 16 Jul 2024 11am

You are here: Home E-Magazine Haberler OMV, Borealis ve TOMRA’dan yeni iş birliği

OMV, Borealis ve TOMRA’dan yeni iş birliği

OMV ve Borealis, yakma ve atık sahalarına giderek kaybolacak karışık atıktan ayıklanan geri dönüşüm ham maddesi için TOMRA ile uzun vadeli tedarik anlaşmaları imzaladı

Metal ve atık geri dönüşümünde sensör bazlı ayıklama sistemleri alanında faaliyet gösteren TOMRA, yıllık 80.000 metrik ton kapasiteli bir ayıklama tesisi inşa ettiğini duyurdu. Almanya'da, 2025'in sonunda faaliyete geçecek olan bu tesis, TOMRA'nın yapay zekâ ve sensör teknolojilerini kullanarak malzemelerin etkin bir şekilde ayıklanmasını sağlayacak. Böylece TOMRA Feedstock, ön ayıklanması yapılmış tüketim sonrası karışık plastik atıkları dönüştüren yenilikçi bir süreç başlatacak. Genellikle yakılmak üzere olan bu atıklar, şirketin yenilikçi işlemleri sayesinde polimerlerine göre temiz fraksiyonlara ayrılacak. Bu fraksiyonlar daha sonra OMV ve Borealis tarafından işletilen mekanik ve kimyasal geri dönüşüm tesislerinde işlenecek. 

OMV, TOMRA Feedstock tarafından kimyasal geri dönüşüm ham maddesi tedariki için uzun vadeli bir sözleşme imzaladı. Bu ham madde, OMV'nin geliştirdiği ve patentli olan ReOil® teknolojisi için kimyasal geri dönüşümde birincil poliolefinlerin yerine kullanılacak. Böylece, geri dönüşüm hedeflerini karşılama konusunda önemli bir katkı sağlanacak. 

OMV'nin Kimyasal ve Malzeme İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Daniela Vlad: "Bu uzun vadeli tedarik anlaşması, yüksek kaliteli sürdürülebilir plastik üretimi için ham madde sağlamak üzere ReOil® teknolojimize kaynak sağlayacak. Bu şekilde, plastikler için döngüsel ekonominin oluşturulmasına önemli bir katkıda bulunuyoruz" şeklinde açıklıyor.

Borealis ise, bu ham maddeyi kendisinin Borcycle™ M teknolojisine dayalı operasyonlarında kullanacak. Bu teknoloji sayesinde poliolefin bazlı tüketim sonrası atıkları yüksek performanslı polimerlere dönüştürerek, otomotiv, enerji, altyapı, sağlık, ev aletleri ve tüketici ürünleri gibi endüstrilerde talep edilen uygulamalar için uygun hale getirecek. 

Borealis'in Poliolefinler, Döngüsel Ekonomi Çözümleri, İnovasyon ve Teknoloji İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Craig Arnold: "Bu anlaşma, Borealis'in geniş yelpazedeki yüksek performanslı ürünlerde geri dönüştürülmüş içerik oranının arttırılması taahhüdüne yönelik başka somut bir adım oluyor.  Müşterilerimiz, portföylerinde değer katan geri dönüştürülmüş plastiklerin kullanımını artırabilecekler" açıklamalarında bulunuyor.

TOMRA Recycling Başkanı Dr. Volker Rehrmann ise konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer veriyor: "Bu anlaşma, değer zincirindeki ana oyuncuların bir araya gelerek gerçekten önemli bir etki yaratmasının mümkün olduğunu gösteriyor. Teknolojimiz sayesinde, aksi takdirde yakılarak kaybolacak olan tüketim sonrası plastikleri geri kazanma yeteneğine sahibiz. Bunlar, en azından ikinci bir yaşamı hak eden değerli malzemelerdir. Plastiklerdeki döngüsel boşluğu kapatmaya büyük bir katkı sağlamak için OMV ve Borealis ile birlikte çalışmaktan memnuniyet duyuyoruz." 

OMV, Schwechat, Avusturya'da bir ReOil® pilot tesisi işletiyor ve aynı yerde yıllık 16.000 metrik ton kapasiteli yeni bir ReOil® tesisi inşa ediliyor. Mevcut pilot tesisi gibi, yeni tesisin de Uluslararası Sürdürülebilirlik ve Karbon sertifikası (ISCC PLUS) alacağı verilen diğer bilgiler arasında yer alıyor.