Friday, Jul 19th

Last updateTue, 16 Jul 2024 11am

You are here: Home E-Magazine Haberler Bakioğlu Holding, “Dijital Rotasında” dijital dönüşüm yolculuğuna devam ediyor

Bakioğlu Holding, “Dijital Rotasında” dijital dönüşüm yolculuğuna devam ediyor

Sürekli yatırım ve gelişimle tüm faaliyet alanlarında en iyiye ulaşarak, ülkesine değer katan dünya çapında saygın bir Grup olarak “Baki kalma” misyonu ile üretim faaliyetlerine devam eden Bakioğlu Holding, bu amaca hizmet edecek en önemli yapı taşlarından biri olarak gördüğü dijital dönüşüm yolculuğuna, “Dijital Rota” çatısı altındaki faaliyetleriyle devam ediyor. 

Bakioğlu Holding, dijital dönüşüm yolculuğunda, çalışanları ve müşterilerinin deneyimini iyileştirmeyi; üretkenliği artırmayı ve operasyonel maliyetleri azaltmayı hedefliyor. Bu hedefe doğru giderken de değişimi, inovasyonu, liderliği ve sağlam temelleri olan kurum kültürünü, Dijital Dönüşüm yolculuğunun bileşenleri olarak görüyor. Bu felsefeyle ele aldığı ve sürekli geliştirmeye devam ettiği dijital dönüşüm yolculuğunu da “Dijital Rota” olarak adlandırıyor.

Dijital Rota doğrultusunda faaliyetlerine erken yıllarda başlayan Bakioğlu Grubu, 2018 senesinde geçtiği SAP alt yapısını düzenli şekilde güçlendirirken, 2019 senesinden bu yana RPA (Robotic Process Automation, Robotik Süreç Otomasyonu) robotlarını kullanıyor ve iş süreçlerini çok daha verimli hale dönüştürüyor. AR (Artırılmış gerçeklik) uygulamaları sayesinde hem yeni yatırım süreçlerinde hem müşterilerinin işletme ziyaret taleplerinde, fiziki ziyaret ihtiyacını ortadan kaldırarak zaman ve maliyet avantajı yaratarak daha iyi bir müşteri deneyimine hizmet sunuyor. Dijitalleşmedeki son dönem uygulamaları başarıyla uygulayan Bakioğlu Grubu, bilgi güvenliği yönetim sistemlerine verdiği önemi ve güçlü alt yapısını ISO 27001 sertifikasının 2022 versiyonuyla tescilliyor.

Bakioğlu Grubu’nun tüm dijital dönüşüm sürecine liderlik yapan ve aynı zamanda T.C. İzmir Valisi Dr. Süleyman Elban başkanlığında oluşturulan İzmir Dijital Dönüşüm Koordinasyon çalışmalarına katılan Baknet AŞ Genel Müdürü Fatih Güllükaya, “MEXT Teknoloji merkezi ile çalışarak Dünya Ekonomik Forumu tarafından önerilen dijital olgunluk değerlendirme programı olan SIRI (Smart Industry Readiness Index) ile 16 boyutta Dijital Olgunluk Seviyesini ölçtürdük, burada önemli olan bize değer yaratacak dijital dönüşüm alanlarını tespit etmekti ve buna göre Dijital Dönüşüm Yol haritamızda gerekli revizeleri yaptık. Her yıl gözden geçirmeye ve gelişmeler doğrultusunda revize etmeye de devam edeceğiz.” diye belirtti. Tüm bu stratejik adımların yanı sıra, “Grup Şirketlerindeki dijital dönüşüm kaslarının gelişimi ve her bir çalışanın dijital dönüşüm süreçlerinin aktif paydası olması için güncel teknolojilere ilişkin farkındalık seminerleri gerçekleştirdiklerini, dönemin en önemli gelişmeleri arasında yer alan ve oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olan ‘Yapay Zekâ ve Üretken Yapay Zekâ’ üzerine webinar serisi ele aldıklarını; bu doğrultuda eğitim programlarını, Bak Akademi iş birliğiyle tasarladıklarını” kaydetti. Öte yandan, Bakioğlu Holding olarak, “Yapay Zekâ ve Üretken Yapay Zekâ” üzerine Türkiye'de farkındalığı artırmak ve ekosistemi geliştirmek amacıyla kurulan Türkiye Yapay Zekâ İnisiyatifi (TRAI) destekçileri arasında yer aldıklarına vurgu yaptı.