Friday, May 29th

Last updateWed, 13 May 2020 12pm

You are here: Home Haberler Türkiye oyuncak sektörü kümelenme ile güçlenecek
Interpack 2020 ertelendi!

Interpack 2020 ertelendi!

Messe Düsseldorf tarafından Almanya’nın Düsseldorf kentinde Mayıs ayında düzenle...

TİM’den koronavirüsle mücadele için üretim seferberliği

TİM’den koronavirüsle mücadele için üretim seferberliği

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM),Türkiye’nin Koronavirüsle mücadelesine destek...

Ambalajlı ürün hayat kurtarır

Ambalajlı ürün hayat kurtarır

Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Başkanı Zeki Sarıbekir, dünyanın ve Türkiye’n...

Covid-19 salgının plastik sektörüne etkileri

Covid-19 salgının plastik sektörüne etkileri

Covid-19 salgınının Çin sınırlarını aşması ve küresel ölçekte hızla yayılması il...

Peynir altı suyundan yenilebilir gıda ambalaj malzemesi üretildi

Peynir altı suyundan yenilebilir gıda ambalaj malzemesi üretildi

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Kimya Mühendisliği öğrencileri; Öğretim ...

Türkiye oyuncak sektörü kümelenme ile güçlenecek

Oyuncak İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, PAGDER işbirliğiyle kuruluyor

Yıllık 700 milyon dolar dolayında oyuncak ithal eden Türkiye oyuncak sektörü temsilcileri, Kırklareli Vize’de gerçekleştireceği kümelenme ile yerli üretime geçecek imzaları attı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Türkiye Sanayi Strateji Belgesi’nin de işaret ettiği üzere kurulması hedeflenen Oyuncak İhtisas Özel Organize Sanayi Bölgesi’nin tamamlanması ile oyuncak üreticileri Teşvik Yasası’nın getirmiş olduğu yatırım teşviki, konum, istihdam ve kümelenmenin sağlayacağı maliyet avantajları ile sektörün ithalatını azaltırken, katma değerli üretim yapma imkânına sahip olacak.

Oyuncak sektörünü; küçük sanayi siteleri ve şehir içinden kurtarıp birçok avantajın bir arada sunulduğu bir endüstri bölgesinde toplayacak Oyuncak İhtisas Özel OSB, Kırklareli-Vize’de kurulan PAGDER ASLAN Plastikçiler İhtisas Özel OSB’ye komşu olacak. Plastik sektörünün dinamikleri ile bir arada üretim yapma imkânına sahip olacak oyuncak üreticilerini temsilen TOY-KOOP, Asrey İnşaat, PAGDER ASLAN Plastikçiler İhtisas Özel Organize Sanayi Bölgesi (PAOSB) ve Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) ile protokol imzaladı.

Oyuncakçılara ucuz üretim imkânı

Oyuncak İhtisas Özel Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili bilgi veren Asrey İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Fidan Aslan Eroğlu, “Oyuncakçılar Kooperatifi (TOY-KOOP) Başkanı Ender Mıcık ile Asrey İnşaat’ın Kırklareli Vize’de Oyuncak İhtisas Özel Organize Sanayi Bölgesi kurulması yönündeki iş birliğinin heyecanını ve mutluluğunu yaşıyoruz. Asrey İnşaat olarak Vize’de özel organize sanayi bölgesi kurulması konusunda öncü bir rol izledik ve Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdik. 2012 yılında Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) ile yapılan protokol ile 650 bin metrekarelik alanda PAGDER ASLAN Plastikçiler ihtisas Özel Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulması yönünde ilk adım atıldı. Özel sektör ve sivil toplum örgütü ilk kez böylesine bir iş birliğine gitti. Ucuz enerjiden yatırım teşvik desteklerine, İstanbul ve Avrupa’ya komşu lokasyondan taşınma kredi desteğine kadar pek çok avantajın yanı sıra modern alt yapı olanakları ve sosyal yaşam alanları ile oyuncak üreticilerimizi uzun yıllardır ihtiyaç duydukları ihtisas OSB’ye kavuşturmayı hedefliyoruz. Başlangıçta 600 bin metrekare ve büyüme alanları ile 1 milyon metrekare alan üzerinde kurulacak Türkiye’nin ilk Oyuncak İhtisas Özel Organize Sanayi Bölgesi’nin ülkemize, oyuncak sektörüne ve bölgeye hayırlı olmasını diliyorum” dedi. 

İthalatçılar üretime başlıyor

Oyuncak sektörü temsilcileri adına görüşlerini paylaşan TOY-KOOP Başkanı Ender Mıcık, ithal oyuncaklara getirilen vergiler ve yüksek kur karşısındaki ithal ürün maliyetlerinin ithalatçı firmaları üretim yapmaya yönlendirdiğine dikkat çekerek şunları söyledi: “İhtisaslaşmış sanayi bölgelerinin kurulması sektörlerin rekabetçi güce ulaşmasında etken olmaktadır. İhtisas bölgelere verilen teşvikler sektörlerin ve ekonominin gelişimine katkı sağlamakta olup bunun örneğini Çin'de rahatlıkla görebiliyoruz. Çin’de her bölge veya şehrin uzmanlaştığı imalat sanayileri bulunmaktadır. Rekabetçiliğin getirdiği avantajlarla firmalar sürekli yenilikler yaparak kendilerini geliştirebilmekte ve pazara yeni ürünler sunabilmektedir” dedi. 

Sektördeki büyük üreticilerin önemli bir kısmının Trakya’ya yatırımlarını kaydırdığını belirten Mıcık; “Asrey İnşaat ile yaptığımız iş birliği neticesinde oyuncak üreticilerimizi Oyuncak İhtisas Özel Organize Sanayi Bölgesi’nde, güçlü ve modern altyapıda yapılanmasını sağlayacağız. Bölgemiz Trakya’daki konumu itibariyle ana ihracat pazarlarımızdan Avrupa ile İstanbul’a yakınlığımız üretim için avantajlı bir konum olarak öne çıkıyor. Yüzde 45 yatırım indirimi, enerjinin yüzde 30 indirimli ve kesintisiz sağlanacak olması bizlere yer seçimi konusunda Vize’ye yönlendirdi. Oyuncak üreticilerimizin yüzde 70’i aynı zamanda plastik sektörünün birer mensubu olduğundan komşu organize sanayi bölgesinde plastikçiler ile bir arada çalışacak olmamız, hammadde ve lojistik olanaklarından avantajlı yararlanacak olmamızın yanı sıra üretim değerimize, miktarımıza ve ihracatımıza da katkı sunacağına inanıyorum” dedi. 

Sektörün 4’te biri Vize’de yerini aldı

Dünyada Çin’in Santo bölgesinde kümelenen oyuncak üreticilerinden sonra ikinci kümelenme modelinin Vize’de hayata geçeceğine dikkat çeken TOY-KOOP Başkanı Ender Mıcık , “Bölgede bugünden sektörümüzün yan kolları ve hizmet sağlayıcı sektörlerinden matbaa, kalıp üreticisi gibi firmalar dâhil 38 firma yerini aldı. Bakanlık kayıtlarına göre ülkemizde 156 oyuncak firmasının faaliyet gösterdiğini ele aldığımızda sektörün dörtte birine Vize’de sinerji imkânı sunmuş olacağız. Vize, Pınarhisar, Ahmetbey ilçe ve beldelerinde yaşayan 60 bin kişinin hayatına değer sağlanacak yatırımlarımız ile yeni iş imkânları yaratılacak. Bölgenin üç yıl içerisinde altyapı ve mevzuat düzenlemelerinin tamamlanması ile üreticilerin tesislerini kurmalarına olanak sağlanmış olacak. 2022’de üretime başlayarak yerleşim yeri sorununu çözen oyuncak sektörü mensuplarımız sektörün katma değer ve markalaşma adına çalışmalarına ağırlık verecek” şeklinde konuştu.

Katma değerli üretimin anahtarı kümelenme

Türkiye’nin oyuncak üretiminin 100 milyon doların üzerinde olduğunu, öte yandan dış ticaret göz önünde bulundurulduğunda üretimin ülke ihtiyacının yaklaşık yüzde yirmisini karşılayabildiğini ifade eden PAGDER Başkanı Selçuk Gülsün: “Ancak, bu bitmiş ürün bazında bir değerlendirmedir. Yerli oyuncak üretiminde ithal edilmek durumunda olunan özellikle elektronik aksamlı yardımcı malzeme vb. yarı mamuller söz konusu olabilmektedir. Kümelemenin en önemli avantajlarından biri yan sanayinin de gelişmesidir. Özellikle aksam ve parça üreten firmalar çoğalabilmektedir. Ayrıca kalıp üreticisi, ambalaj üreticisi vb. yapılar aynı kümenin içine dâhil olmaktadır. Bu kapsamda TOY-KOOP, Asrey İnşaat, PAGDER ASLAN Plastikçiler İhtisas Özel Organize Sanayi Bölgesi (PAOSB) ve Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) arasında imzalanan protokol ile hayata geçirilecek olan Oyuncak İhtisas OSB’nin önemi çok büyük” dedi. Know-how transferin uygun bir ekolojik sistem yaratması bakımından katma değerli üretimin anahtarının kümelenme olduğunu belirten Gülsün: “Oyuncak İhtisas OSB, PAGDER ASLAN Plastikçiler İhtisas Özel Organize Sanayi Bölgesi’nin hemen yanı başında yer alacak ve dikey kümelenmenin de güzel bir örneği olacak” dedi.

Türkiye’nin oyuncak sektöründe potansiyeli çok büyük

Açıklamalarına devam eden Gülsün: “dünyanın lojistik olarak en üstün özelliklere sahip ülkeleri arasında yer alıyoruz. Oyuncağın, lojistik olarak hacimli bir ürün olması, bu noktada Türkiye’yi daha da avantajlı bir konuma sahip kılmaktadır” dedi. Yakın dönemde yaşanan devalüasyonlar sebebiyle, TL’nin Yuan karşısında daha rekabetçi bir konuma geldiğini belirten Gülsün: “Bu durum yeni yatırımlar için büyük fırsatlar sunmaktadır. Modelleme, dizayn ve tasarım başta olmak üzere Ar-Ge’ye yeterli yatırım yapılması durumunda oyuncak sektörümüzün ihracatta çok iyi noktalara geleceğini düşünüyorum” dedi.

Yeni üretim üssü sayesinde ithalatın önüne geçilebilir

Türkiye’nin oyuncak ithalatının kabaca 200 milyon dolar seviyesinde olduğunu ifade eden Gülsün sözlerine “Sektörün üretim gücünün, know-how’ının ve markalaşmasının istenilen düzeye çıkması sonrasında bu ithalatın yüksek oranda daralacağını öngörüyorum” diye devam etti. İthalat sırası ve sonrasında da denetimlerin sürdürülmesinin önem arz ettiğini belirten Gülsün: “Özellikle fitalat testlerinin yapılması oldukça gereklidir. Bununla birlikte, mağaza ve marketlerde belirli periyotlarla yetkili Bakanlığımız tarafından gerekli denetimler yapılmaktadır. Bu denetimlerin artırılması, ürünlerin yetkili kuruluşlara teste gönderilmesi ve ardından uygunsuz ürünler ile ilgili cezai yaptırımların uygulanması kritik öneme sahiptir” dedi.

Asrey İnşaat işbirliği ile 2012 yılında çalışmalarına başlanılan PAGDER ASLAN OSB’nin her türlü sosyal donanımının sanayicilere ve sektör bileşenlerine özel olarak tasarlandığını hatırlatan Gülsün; “2020 yılı içerisinde üst yapı yatırımlarına hazır hale gelecek PAGDER ASLAN Plastikçiler İhtisas Özel Organize Sanayi Bölgesi’ne komşu konumda bulunan sanayi arsasına, çoğunluğu plastik sektörümüzün birer oyuncusu olan oyuncak sektörü firmalarını görmek sektörlerimize ivme ve büyüme getirecektir. 76 katılımcısı bulunan PAGDER ASLAN OSB’nin yanına gelecek olan oyuncak üreticileri ile Vize ciddi bir üretim üssüne dönüşecek. Trakya bölgesinin son sanayi yerleşim alanlarından biri konumunda olup, ihalesi yapılmış olan duble yollar ile ulaşım kolaylığına, İstanbul Havalimanı’na, Tekirdağ limanı ve hızlı tren ağına yakın konumda olan sanayi bölgesinde tüm paydaşlar önemli kolaylıklardan yararlanacak” diyerek sözlerine son verdi.

TEKNOLOJİ / TECHNOLOGY

Setting
Tanrıkulu, TOMRA teknolojisi ile dönüştürüyor

Tanrıkulu, TOMRA teknolojisi ile dönüştürüyor

Wednesday, 13 May 2020

Türkiye’nin önde gelen geri dönüşüm şirketlerinden...

Readmore

ÜRÜN / PRODUCTS

Setting
Clariant tıbbi sınıf ABS polimerlerinin işlevselliğini artırıyor

Clariant tıbbi sınıf ABS polimerlerinin işlevselliğini artırıyor

Wednesday, 13 May 2020

MEVOPUR bileşiklerinde antistatik veya lazer kayna...

Readmore

Sapro 2019’da yüzde 12 büyüme kaydetti

Sapro 2019’da yüzde 12 büyüme kaydetti

Friday, 31 January 2020

30 yıldır altı kıtaya gerçekleştirdiği ihracatla, ...

Readmore

En avantajlı geri dönüşüm malzemesi plastiktir

En avantajlı geri dönüşüm malzemesi plastiktir

Friday, 31 January 2020

Sorumlu ve bilinçli kullanıldığında en avantajlı g...

Readmore

MAKALE / ARTICLE

Setting
Enjeksiyon Kalıplama Yöntemi ile Üretilen Plastik Parçaların Maliyetine Etki Eden Faktörler

Enjeksiyon Kalıplama Yöntemi ile Üretilen Plastik Parçaların Maliyetine Etki Eden Faktörler

Tuesday, 12 May 2020

Özet

Ürünün fonksiyonunun, temel özelliklerinin ve ...

Readmore

Metalize Filmlerin Üretimi ve Kullanım Alanları

Metalize Filmlerin Üretimi ve Kullanım Alanları

Friday, 31 January 2020

Özet

Vakum ortamında polimerik film üzerine metalik...

Readmore

Kauçuk Kaplı Silindirlerin Üretimi ve Genel Özellikleri

Kauçuk Kaplı Silindirlerin Üretimi ve Genel Özellikleri

Friday, 31 January 2020

Özet

Kauçuk kaplı silindirler, tekstil, polimer esa...

Readmore

RÖPORTAJ / INTERVIEW

Setting
Plastik işleme ve hammadde sektörünün ihale portalı Pi Dünya

Plastik işleme ve hammadde sektörünün ihale portalı Pi Dünya

Monday, 09 December 2019


Yağmur Fuarcılık Genel Koordinatörü Sayın Berivan ...

Readmore

Üretimin olduğu her alanda FANUC olarak yer alıyoruz

Üretimin olduğu her alanda FANUC olarak yer alıyoruz

Friday, 31 January 2020

FANUC, CNC kontrol sistemleri, robotlar, Robodrill...

Readmore

Kalıp değiştirme sürecinin her adımına yönelik Stäubli çözümleri

Kalıp değiştirme sürecinin her adımına yönelik Stäubli çözümleri

Monday, 11 May 2020

Konnektörler, Robotik ve Tekstil olmak üzere üç fa...

Readmore

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı