Tuesday, Nov 28th

Last updateTue, 21 Nov 2023 11am

You are here: Home Röportaj Elektromag Makine Genel Müdürü Ozan Okur
Ambalaj sektörü üretimden satışlarını  yüzde 145 artırdı

Ambalaj sektörü üretimden satışlarını yüzde 145 artırdı

Türkiye’nin en büyük 1000 sanayi kuruluşu arasında ambalaj sektöründen 62 firma ...

Plastik sektörü İSO İkinci 500'de güç kaybetti

Plastik sektörü İSO İkinci 500'de güç kaybetti

Plastik Sanayicileri Derneği’nin (PAGDER), İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafında...

Kimya sektörü Ekim ayında ihracatını yüzde 3,1 artırdı

Kimya sektörü Ekim ayında ihracatını yüzde 3,1 artırdı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Türkiye’nin ihracatı Ekim ay...

Tetra Pak ve KAPSAM iş birliğiyle gıda sistemlerinin  sürdürülebilir dönüşümü vurgulandı

Tetra Pak ve KAPSAM iş birliğiyle gıda sistemlerinin sürdürülebilir dönüşümü vurgulandı

Kamu Politikaları Stratejik Araştırmaları Merkezi (KAPSAM), Tetra Pak iş birliği...

Made in Italy endüstrisi ile ilgili birkaç sayısal veri

Made in Italy endüstrisi ile ilgili birkaç sayısal veri

Ambalaj ve paketleme makineleri endüstrisi, gerek ciro gerekse firma sayısı bazı...

Elektromag Makine Genel Müdürü Ozan Okur

“Ülkemizde olmayan makinelerin ilk üretimini yapmak bizi benzersiz kılan özelliğimizdir”

Rekabet her geçen gün artıyor ve sektöre yeni firmalar giriyor. Burada bizi ayrıştıran özellik en kaliteli ürünleri üretiyor olmamız ve 1978 yılından beri ambalaj makineleri sektöründe Türkiye’de lider üretici firma olmamızdır. Şuan bizim kadar geniş bir ürün portfolyosuna sahip bir üretici firma yok. Marka kimliğimizi geliştirirken en büyük yatırımızı ürün geliştirmesine ve tutundurmasına harcıyoruz. Paketleme sektörünün ihtiyacı olan, ülkemizde üretimi yapılmayan veya istenilen adetlere ulaşamayan makinelerin hızlılarını yaparak, müşterilerimizin üretim adetlerini ve kazançlarını arttırmayı hedefliyoruz.

1978’de Topçular’da bir atölyede başlayan üretimlerinize bugün ise on dört bin metrekare alana kurulu fabrikanız ile devam ediyorsunuz. Buradan geriye doğru baktığınızda, 45 yıla yaklaşan bu istikrarlı büyümede, çıtayı yükselten kilometre taşlarınız ve başarıyı sürdürülür kılan temel yaklaşımlarınız sizce nelerdir?

Ülkemizde olmayan makinelerin ilk üretimini yapmak bizi benzersiz kılan özelliğimizdir, üretmiş olduğumuz makinelerin mekanik ve elektrik olarak uzun yıllar çalışabilecek özelliklere sahip olması yıllar süren referansların oluşumu ile memnun müşteri profilini oluşturmamıza katkı sağlamıştır.

Son 10 yılda teknolojinin hızlı gelişimi, bilgisayar tabanlı alt yapıya geçiş yapılmasıyla birlikte yüksek teknolojiye sahip, kullanıcı dostu makineler üretmemizi sağlamıştır.

Yenilikçi üretim çözümlerinizle Türk ambalaj makineleri sektörüne yön veren firmalardan biri olarak çok geniş bir ürün portföyüne sahip olduğunu biliyoruz. Genel olarak bu ürünler nelerdir?

Likit hatlarımız ilaç, kozmetik, gıda ve kimya sektörleri için üretilmektedir. Şişelerin dizilmesi ve temizlenmesinden başlayarak; şişe dizme ve temizleme makinesi, dolum makinesi, kapak kapatma makinesi, sleeve makinesi, etiket makinesi, kutulama makineleri, kolileme ve paletleme makineleridir. 

Dolum makinelerinizin dünden bugüne gelişimi ve bugün gelinen noktada ayırt edici teknolojik özelliklerinden bahseder misiniz? 

Her farklı üretilen teknolojinin şuan ki son haline gelmiş makinemize katkısı olmuştur. Doldurulan ürünün yoğunluğuna ve köpürmesine bağlı olarak dolum esnasındaki hassas ve kademeli ayarları sayesinde ürüne en uygun hızda ve stabil dolum yapılabilmektedir.

Ayrıca kapatma ve etiketleme hatlarındaki teknolojinizden ve bugün öne çıkardığınız makinelerinizden bahseder misiniz? 

Birbirinden farklı 200 kapak için kapatma makinesi yaparak tecrübemizi arttırmış bulunmaktayız, teknik olarak mümkün olan her kapağı kapatabilecek kabiliyete sahibiz. İlaç gibi sektörlerde kullanılan kapak kapatma makinelerinde kapatılan her kapağın torkunu kaydedebilen ve raporlayabilen makinelere sahibiz.

Etiket makinelerinde kozmetik sektöründe son yıllarda etiket değiştirme zamanlarını azaltmak için çift bobinli durmadan diğer bobine geçerek çalışabilen otomatik makineler geliştirilmiştir. İlaç sektörünün görüntü işleme, etiket var/yok kontrolü, kullanıcı seviyelendirme gibi isteklerini karşılayacak makinelerimiz ön plana çıkmaktadır.

Dolum, kapatma ve etiketleme hatlarının yanı sıra kolileme makineleri konusunda sağladığınız çözümler ve yenilikler nelerdir?

Müşterinin ambalajına ve hızına göre kolileme makinesi ihtiyacı karşılanmaktadır, son geliştirdiğimiz kutu kolileme makinesi ile beraber kutulanmış ürünlerin koli içerisine konumlandırılması yapılmıştır.

Satış sonrası servis, eğitim ve müşteri memnuniyeti sağlama konusunda nasıl bir kurumsal örgütlülüğünüz var? Burada sizi öne geçiren ölçütler nelerdir?

Kurulum öncesi ve kurulum sonrası eğitimler ile makineleri kullanabilmeleri için detaylı eğitimler verilmektedir. Makine tasarım ve yazılım sürecinde operatörün kullanımını kolaylaştıracak dizaynlar sayesinde servis ihtiyacını minimuma indirmiş durumdayız. Dünyanın birçok yerinde yıllarca servis hizmeti almadan çalışan makinelerimiz bulunmaktadır.

Sektörde yeni gelişen ihtiyaçlara yönelik çözümler konusunda Ar-Ge süreçleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?  

Müşteri tarafından gelen talepleri değerlendirerek karar vermekteyiz, ilk kriterimiz ülkemizde üretilmiyor olmasıdır. Eğer ihtiyaç varsa ve kendi alanımız ile ilgiliyse Ar-Ge yaparak makine parkurumuza dahil etmekteyiz.

Önümüzdeki dönemde hedef ve beklentileriniz nelerdir? Sırada yeni ürün, yatırım veya projeleriniz var mı?

Ülkemizdeki üreticilerin daha hızlı hatlar ile çalışabilmesi ve üretim verimliliklerini ve kazançlarını arttırabilmeleri için makinelerimizin yapay zekâ ile gelişim süreçlerini hızlandırıyoruz.

Paketleme sektörünün ihtiyacı olan, ülkemizde üretimi yapılmayan veya istenilen adetlere ulaşamayan makinelerin hızlılarını yaparak, müşterilerimizin üretim adetlerini ve kazançlarını arttırmayı hedefliyoruz.

Makinelerinizde sensör, otomasyon ve sürücü gibi inovasyon konularında çalıştığınız firmalar hangileri? 

Beckhoff, Omron, Keyence, Sıck ve Siemens gibi; müşterilerimizin iyi ve hızlı üretim yapabilmesini sağlayacak iyi markalar ile çalışmaktayız.

Ülkemizde şu andaki yerli üretim ambalaj teknolojisi hız, enerji, maliyet düşümü, fire tasarrufu ve fiyat yönünden gelişmiş Avrupa ve ABD menşeleriyle kıyaslandığında Elektromag Makine’nin rekabet konumu ve avantajları nelerdir?  

Elektromag müşteri odaklı ve kaliteli makine üretmek için gereken tüm özveriyi gösteren bir şirkettir, fiyat olarak onlardan uygun ve daha hızlı çözüm üretmekteyiz. Bu firmalarla kıyaslandığında yurt içi ve yurt dışında en iyi ve en hızlı servisi biz vermekteyiz. 

Ambalaj makineleri sektörüne yerli üretici olarak yaklaşık 45 yıllık bir teknoloji sağlama deneyiminin ardından Elektromag Makine sektöründe kendini nerede konumlandırıyor? Markanız ülkemizde sektöre ne gibi ilkleri kazandırdı?

Firmamız kendi alanında öncü bir kuruluştur, birçok makinenin üretimini ülkemizde ilk defa yapmıştır. Etiketleme makinesi, emniyet bandı ve sleeve makinesi, plastik şişe dizme ve cam şişe temizleme gibi makinelerin ülkemizdeki ilk üreticisidir.

Rekabet gücü açısından marka kimliği geliştirme vizyonunuzdan bahseder misiniz? Özellikle sektörel yayınları ve fuarları bu kimliğin güçlenmesine katkıları yönünden nasıl görüyorsunuz? 

Rekabet her geçen gün artıyor, sektöre yeni firmalar giriyor. Burada bizi ayrıştıran özellik en kaliteli ürünleri üretiyor olmamız ve 1978 yılından beri ambalaj makineleri sektöründe Türkiye’de lider üretici firma olmamızdır. Şuan bizim kadar geniş bir ürün portfolyosuna sahip bir üretici firma yok. Marka kimliğimizi geliştirirken en büyük yatırımızı ürün geliştirmesine ve tutundurmasına harcıyoruz.

Makine sektörünün en iyi tanıtım mecraları her zaman fuarlar olmuştur. Hem birden fazla firmanın ürünleri ile kıyaslama yapılabiliyor hem de müşteriler ile doğrudan iletişim kuruluyor. Aynı zamanda sektörel yayınlar da müşteri kitlemize ulaşmamıza ve yapmış olduğumuz yenilikleri duyurmamıza yardımcı oluyor.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Sektör ile ilgili son teknolojik gelişmeleri, bizden haberleri ve fuar takvimimizi web sitemizden, sosyal medya kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

TEKNOLOJİ / TECHNOLOGY

Setting
Favori Grup’tan yerli ve milli makine hamlesi

Favori Grup’tan yerli ve milli makine hamlesi

Tuesday, 21 November 2023

TrIMM, Plast Eurasia’da görücüye çıkıyor

Yerlilik a...

Readmore

Dozajlama prosesinde hassasiyet ve  teknolojik bütünlük

Dozajlama prosesinde hassasiyet ve teknolojik bütünlük

Tuesday, 21 November 2023

Plast Eurasia Fuarı'na katılım gerçekleştiren More...

Readmore

FANUC, inovatif plastik enjeksiyon çözümleriyle  Plast Eurasia Fuarı’nda

FANUC, inovatif plastik enjeksiyon çözümleriyle Plast Eurasia Fuarı’nda

Tuesday, 21 November 2023

Fuarda fabrika otomasyonuna dair yenilikçi teknolo...

Readmore

Saraç'tan çevreci ve  verimli full elektrikli makineler

Saraç'tan çevreci ve verimli full elektrikli makineler

Tuesday, 21 November 2023

Şirket, en yeni makine modellerini Plast Eurasia F...

Readmore

ÜRÜN / PRODUCTS

Setting
Ferrgem Mold: Kalıp üretimine sanatsal dokunuş

Ferrgem Mold: Kalıp üretimine sanatsal dokunuş

Tuesday, 21 November 2023

Ferrgem Mold, uzun yıllara dayanan bilgi birikimi,...

Readmore

Polimer analizinde en hassas ve kararlı sonuçlar

Polimer analizinde en hassas ve kararlı sonuçlar

Tuesday, 21 November 2023

1992 yılında analitik ve laboratuvar cihazları ala...

Readmore

ALPLA, Danimarka merkezli Paboco’nun  büyük ortağı oldu

ALPLA, Danimarka merkezli Paboco’nun büyük ortağı oldu

Tuesday, 21 November 2023

Paboco, 2024 yılının sonu itibariyle Danimarka’dak...

Readmore

MD520 AC Sürücü ile yüksek performans ve  gelişmiş kontrol imkânı

MD520 AC Sürücü ile yüksek performans ve gelişmiş kontrol imkânı

Tuesday, 21 November 2023

Modern endüstriyel otomasyon sistemlerinin vazgeçi...

Readmore

Ravago Petrokimya, sürdürülebilir ve yenilikçi  çözümlerle sektörde öncü bir rol üstleniyor

Ravago Petrokimya, sürdürülebilir ve yenilikçi çözümlerle sektörde öncü bir rol üstleniyor

Tuesday, 21 November 2023

Şirket, polimer ham madde alanındaki bu yenilikçi ...

Readmore

Şişe kapaklarındaki döngünün kapatılması

Şişe kapaklarındaki döngünün kapatılması

Tuesday, 21 November 2023

Greenpath ve TOMRA’dan poliolefinlerin polimer tür...

Readmore

MAKALE / ARTICLE

Setting
Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi ve Gıda Sektöründe Dijital Dönüşüm

Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi ve Gıda Sektöründe Dijital Dönüşüm

Thursday, 31 August 2023

Özet

Gıda ürünleri, bozulabilir nitelikte ürünler o...

Readmore

PLA/SEBS Karışımları

PLA/SEBS Karışımları

Thursday, 31 August 2023

Özet

Poli(laktik asit) (PLA), en çok kullanılan biy...

Readmore

Araştırmacılar, spirulina bazlı plastikler geliştiriyor

Araştırmacılar, spirulina bazlı plastikler geliştiriyor

Thursday, 03 August 2023

Washington Üniversitesi'ndeki araştırmacılar taraf...

Readmore

RÖPORTAJ / INTERVIEW

Setting
SOCAR Türkiye Ar-Ge ve İnovasyon AŞ. Genel Müdürü Dr.Bilal Guliyev

SOCAR Türkiye Ar-Ge ve İnovasyon AŞ. Genel Müdürü Dr.Bilal Guliyev

Tuesday, 21 November 2023

"Ticarileşen yeni ürünlerimizle ‘yerli ürün’ kulla...

Readmore

Polibak Genel Müdürü Özgür Çertuğ

Polibak Genel Müdürü Özgür Çertuğ

Tuesday, 21 November 2023

“Avrupa’daki en büyük üretim hattına sahibiz”

Polib...

Readmore

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı