Thursday, Jun 30th

Last updateFri, 03 Jun 2022 11am

You are here: Home Röportaj Haitian Türkiye Genel Müdürü Shi Weizhing
Raceplast ilk çeyrek rakamlarını açıkladı

Raceplast ilk çeyrek rakamlarını açıkladı

Mühendislik plastikleri alanında Almanya’nın lider inovatif firmalarından olan v...

Kimya Teknoloji Merkezi faaliyete geçmeye hazırlanıyor

Kimya Teknoloji Merkezi faaliyete geçmeye hazırlanıyor

Merkezin cari açığa yıllık 12,3 milyon dolar katkı sağlaması bekleniyor

Yüksek te...

Collier Aerospace’den yeni HyperX® yazılımı

Collier Aerospace’den yeni HyperX® yazılımı

Yazılım, küçük rüzgar türbini kanatlarının sürdürülebilirliğini geliştirmek amac...

Geri dönüştürülmüş ve yenilenebilir malzemelerden dizüstü bilgisayar

Geri dönüştürülmüş ve yenilenebilir malzemelerden dizüstü bilgisayar

Dell Technologies, artan atık sorunu ve kaynak  kısıtlamalarına çözüm oluşturmaya...

Küresel gelişmeler büyümeyi yavaşlatıyor

Küresel gelişmeler büyümeyi yavaşlatıyor

Ukrayna’da devam eden savaş, Çin’de pandemiye karşı kapanma, yüksek enerji ve na...

Haitian Türkiye Genel Müdürü Shi Weizhing

“Türkiye’deki pazar payımız %50’nin üzerinde”

Bugüne kadar Haitian yüzbinlerce servo enjeksiyon makinesi üretti. Hassasiyet, enerji tasarrufu ve yüksek verimlilik özellikleri ile birlikte mevcut makine portföyümüz hidrolikten elektriğe ve 400’den 66.000kN’ye kadar kapama kuvvetine kadar geniş bir kapsama sahiptir. Haitian MA serisi hidrolik geçiş makineleri, Jupiter serisi çift plakalı seri ve Zhafir elektrik çözümleri gibi ana makine platformlarımızı sürekli geliştiriyoruz.

Haitian Türkiye Genel Müdürü Shi Weizhing, Sorumlu Yazı İşleri Müdürümüz Berivan Kaya’nın sorularını yanıtladı.

Sayın Shi Weizhing, öncelikle sizi tanımak isteriz. Profesyonel öz geçmişiniz ve Haitian Türkiye’deki konumunuzdan bize biraz bahseder misiniz?

Haitian Group'a 1993 yılında Makine Mühendisliği Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra katıldım. Şuanda Orta Doğu ve Afrika pazarından sorumluyum.

Plastik enjeksiyon kalıplama makineleri üretiminde dünya çapında faaliyet gösteren şirketlerden biri olarak elli yılı aşkın süredir varlık gösteriyorsunuz. En başa gidersek Haitian’ın kuruluş ve başarı hikayesini kısaca sizden dinleyebilir miyiz?

Haitian, 1966 yılında kurulmuş ve 100 RMB'lik bir kurucu sermaye ile faaliyetlerine tarım makineleri imalatı olarak başlamıştır. 1970'lerde, o zamanlar fabrikanın genel müdürü olan şu anki Yönetim Kurulu Başkanımız Bay Zhang Jingzhang, plastik ürünlerin büyük potansiyelini keşfetti ve ardından ana işimizi enjeksiyon kalıplama makinelerine değiştirmeye karar verdi. Takip eden yirmi yılda, bu temel işlere odaklandık ve 1994'te Çin'de 1 Numara olana ve 2008'de dünya çapında enjeksiyonlu kalıplama makineleri için satış hacmi ve değerleri açısından 1 Numara olana kadar pazar payımızı daha da genişlettik. Şu ana kadar bu pozisyonumuzu koruyoruz.

Üç farklı serisi bulunan servo hidrolik plastik enjeksiyon makinelerinizi hız, enerji tüketimi, hassaslık, doğruluk, verimlilik, maliyet gibi noktalardan kıyaslarsanız; özellikleri ve üstünlükleri konusunda neler söylersiniz? 

2005 yılında firmamız dünyanın ilk servo enjeksiyon makinesini yaptı, 2007 yılında Türkiye'deki ilk servo makineyi UCSAN firmasına ihraç etti, bugüne kadar Haitian yüzbinlerce servo enjeksiyon makinesi üretti.

Servo makine, hassasiyet, enerji tasarrufu ve yüksek verimlilik özelliklerine sahiptir. Müşterilerimizin beğenisini kazanan firmamız servo olmayan makinelerin üretimini durdurmuştur.

Yine bu makineler; tonaj aralıkları, sıkıştırma aralıkları, tek ya da çoklu parça kalıplama özellikleri, farklı hammaddeyle çalışma aralıkları, diğer proses farklılıklarına uyum açısından nasıl bir çeşitlilik ve esneklik sağlıyorlar?

Mevcut makine portföyümüz, hidrolikten elektriğe ve 400'den 66.000kN'ye kadar kapama kuvvetine kadar geniş bir kapsama sahiptir. Haitian MA serisi, hidrolik geçiş makineleri, Haitian Jupiter serisi, çift plakalı seri ve Zhafir elektrik çözümleri gibi ana makine platformlarımızı sürekli geliştiriyoruz. Tüm bu üç ana platform, en yeni 3. nesil teknolojilere dönüşmüştür. Makine geliştirmedeki modüler konsepte dayalı olarak, müşterilere hızlı döngülü makineler, çok renkli makineler, LSR, optik, PET, PVC gibi en geniş uygulama alanı yelpazesine sahiptir.

Dünya üzerindeki yapılanmanız, satış-servis ve pazar ağlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz? Genişleme ve büyüme stratejilerine bağlı olarak şirketinizde bugünden yarına nasıl bir değişim ön görülüyor?

Haitian, küresel ayak izimizi geliştirmeye ve uluslararası pazarda yerel teslimat kapasitemizi artırmaya büyük önem veriyor. Şimdiye kadar uluslararası pazarda satış ve servis için üç aşamalı bir yapı kurduk. Merkezimizden denizaşırı yan kuruluşlara ve ardından yerel acentelere ve distribütörlere. Böylece yerel müşterilerimize en verimli iletişim ve desteği sağlamayı ve olası ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamayı garanti edebiliriz. Bugüne kadar Almanya, Türkiye, Hindistan, Vietnam, Meksika, Brezilya, Tayland, Endonezya ve Japonya olmak üzere 9 ülkede iştirakler kurduk. Ayrıca yerel teslimat kapasitemizi artırmak ve yerel pazarlar için özelleştirilmiş çözümler sunmak için büyük pazarlarda bölgesel merkezler kuracağız.

Haitian’ın dünya ve Türkiye ölçeğinde, özellikle servo hidrolik enjeksiyon makineleri alanındaki elde ettiği yıllık ortalama pazar payı oranı ve hedefleri nelerdir? 

Şu anda Türkiye'deki pazar payımız %50'nin üzerinde, şimdi sadece tam elektrikli makine ve servo motorlu makine üretiyoruz.

Biliyoruz ki Haitan Türkiye, 2001 yılında saha servis hizmetlerini yürütmek için kuruldu. Sonrasında satış, teknik destek ve en son 2018 yılında Çorlu’daki yeni fabrikanız eklendi. Bize bu gelişmeler ile birlikte Türkiye’de yakın gelecekteki yeni plan ve projelerinizden bahseder misiniz? 

2001 yılında kurulan Haitian Türkiye, Haitian grubunun tamamına sahip olduğu bir yan kuruluştur. Her zaman kalite ve hizmeti ilkemiz olarak almak. Firmamız müşteri ürünleri için 20 Seri ürün geliştirmiştir. Müşterilere en uygun ürünleri ve en iyi hizmeti sunacağız.

Haitian’ın Endüstri 4.0 uygulamaları alanındaki çalışmaları ve Ar-Ge faaliyetleri hakkında bilgi alabilir miyiz? 

Haitian, Endüstri 4.0 ile ilgili Ar-Ge ve çalışmalarda sürekli çaba sarf ediyor. Haitian International, akıllı hareket ve proses kontrolü (Motion Plus) ile gelişmiş makine ve sistem teknolojileri sunar. İster 1 makineli, ister 10.000 servo hidrolik veya Haitian ve Zhafir makineli tamamen elektrikli olsun, modern üretim sistemleri gelecek için optimize edilebilir ve yüksek seviyede tutulabilir. Son yıllarda makinelerimizde sürekli olarak yazılım ve donanım geliştirmekteyiz. Örneğin, en yeni 3. nesil makinelerimizde hareket kontrolünü çeşitli yazılım uygulamalarıyla entegre ediyoruz. Kalıp açma/kapama için akıllı algoritmadan akıllı hareket kontrolüne ve tam dijital platforma kadar makinelerimiz, kullanıcının makinelerin muazzam üretim kapasitelerini kullanması için zengin olanaklar sunar. Buna paralel olarak, makine sürecini ve genel üretim verimliliğini daha da iyileştirmek için daha akıllı özellikler geliştiriyoruz. Bu tür akıllı özellikler için daha fazla bilgiyi bu yıl içinde yayınlayacağız.

Diğer yandan, makinemizin açık entegrasyonuna da özen gösteriyoruz. Akıllı enjeksiyon kalıplama teknolojilerimiz, makineyi herhangi bir MES sistemine hızlı ve kolay bir şekilde entegre etmek için esnek sistemler sunar. Ya da tam tersi, Haitian ve Zhafir'in Sistem çözümleri son derece esnek olacak şekilde tasarlanmıştır ve makineyi karmaşık akıllı üretim sistemlerine entegre etmek için açık OPC UA standartları sunar. Son derece yüksek dijital bağlanabilirlik (Connectivity Plus), müşterilerimizin otomasyona/çevre birimlerine bağlantılarında üreticiden bağımsız kalarak maksimum düzeyde esnek olmalarını sağlar.

Uzak doğu makine teknolojisi ile Avrupa ve ABD merkezli makine teknolojisi yarışını nasıl görüyorsunuz? Bu konudaki görüşlerinizi alabilir miyiz? 

Son yıllarda, teknolojimiz büyük ölçüde gelişti. Birçok teknik alanda çok yakındır. Makinelerimiz Avrupa ve Amerika pazarlarında çok iyi satıyor. Müşterilerimiz ürünlerimizden çok memnunlar.

Son olarak neler söylemek isterdiniz?

Yıllar boyunca bize güvenen ve bize yardımcı olan tüm Türk müşterilerimiz sayesinde, müşterilerimize en kaliteli makine ve hizmetleri sunmak için elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğiz.

TEKNOLOJİ / TECHNOLOGY

Setting
Shrink ambalaj makinelerinde ihtiyaca uygun çözümler

Shrink ambalaj makinelerinde ihtiyaca uygun çözümler

Thursday, 02 June 2022

Shrink ambalaj makineleri alanında 1990’lı yıllard...

Readmore

Yeni termoforming teknolojisiyle ambalaj ve bakımda uygun maliyetli çözümler

Yeni termoforming teknolojisiyle ambalaj ve bakımda uygun maliyetli çözümler

Thursday, 02 June 2022

R3, kırışık oluşumu olmayan mono malzemelerden yap...

Readmore

Rafya ve Woven Geri Dönüşümü

Rafya ve Woven Geri Dönüşümü

Thursday, 02 June 2022

Geri dönüşüm sektöründeki son gelişmeleri takiben,...

Readmore

Yüksek düzeyde özelleştirilebilir endüstriyel monitörler

Yüksek düzeyde özelleştirilebilir endüstriyel monitörler

Friday, 03 June 2022

Rockwell Automation, Inc. (NYSE: ROK), makine üret...

Readmore

FANUC, Roboshot’lar ile medikal sektörünün en teknolojik çözüm ortağı oluyor

FANUC, Roboshot’lar ile medikal sektörünün en teknolojik çözüm ortağı oluyor

Thursday, 02 June 2022

Şirket, son yıllarda önemi daha da artan medikal s...

Readmore

FANUC robotları gücünü kısa onarım süresiyle koruyor

FANUC robotları gücünü kısa onarım süresiyle koruyor

Friday, 03 June 2022

Dünya piyasalarında nümerik kontrol sistemlerinin ...

Readmore

ÜRÜN / PRODUCTS

Setting
Gıda ambalajlarında fotoğrafik görseller ve yüksek hijyen

Gıda ambalajlarında fotoğrafik görseller ve yüksek hijyen

Thursday, 02 June 2022

Orego Ambalaj’ın, SpectaVIS teknolojisinin “yüksek...

Readmore

Mondi’den sürdürülebilir gıda ambalaj çözümleri

Mondi’den sürdürülebilir gıda ambalaj çözümleri

Thursday, 02 June 2022

Şirket, Köln’deki Anuga FoodTec’te iki yeni geri d...

Readmore

Karton ambalaj üzerinde bağlı kapaklar hem işlevli hem çevreci

Karton ambalaj üzerinde bağlı kapaklar hem işlevli hem çevreci

Thursday, 02 June 2022

Yeni kapaklar, çöpü önlemek ve yenilenebilir malze...

Readmore

MAKALE / ARTICLE

Setting
Doypack Ambalajlarda Kullanılan Filmlerin Malzemeleri ve Üretimi

Doypack Ambalajlarda Kullanılan Filmlerin Malzemeleri ve Üretimi

Friday, 03 June 2022

Özet

Son yıllarda birçok ambalajlama uygulamasında ...

Readmore

Polyolefin Plaka Ekstrüzyonu - 1

Polyolefin Plaka Ekstrüzyonu - 1

Friday, 03 June 2022

Bu derlememizin ilk bölümünde tek katlı bir levha ...

Readmore

Rotogravür Baskı Modeli

Rotogravür Baskı Modeli

Friday, 03 June 2022

Özet 

İlk insanların ortaya çıktığı milattan önce 2...

Readmore

RÖPORTAJ / INTERVIEW

Setting
Favori Grup Firma Ortağı M. Fatih Beşe

Favori Grup Firma Ortağı M. Fatih Beşe

Thursday, 02 June 2022

“Öncelikli hedefimiz doğru ürünleri müşteri talepl...

Readmore

Atlas Copco Kompresör Tekniği Ürün ve Pazarlama Müdürü Erdem Enç

Atlas Copco Kompresör Tekniği Ürün ve Pazarlama Müdürü Erdem Enç

Thursday, 02 June 2022

“Yenilikçi ürünlerimiz ile sektörün gelişimine kat...

Readmore

ERHA Mühendislik Genel Müdür Yardımcısı Umut Erman

ERHA Mühendislik Genel Müdür Yardımcısı Umut Erman

Wednesday, 11 May 2022

“PM Endüstriyel Manipülatörümüz üretimin olduğu he...

Readmore

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı