Friday, Sep 17th

Last updateTue, 31 Aug 2021 8am

You are here: Home Röportaj Bosforo Mühendislik yenilikçi paketleme çözümleri ile öne çıkıyor
Huhtamaki, Elif Holding’i satın aldı

Huhtamaki, Elif Holding’i satın aldı

Finlandiya merkezli global ambalaj şirketi Huhtamaki, Elif Holding A.Ş.’yi (“Eli...

Petkim’den tüm zamanların en iyi performansı

Petkim’den tüm zamanların en iyi performansı

SOCAR Türkiye’nin iştiraki Petkim, 2021’in ikinci çeyrek finansal sonuçlarını aç...

PENYAPSAN, yıllık 18 bin ton atığı dönüştürüyor

PENYAPSAN, yıllık 18 bin ton atığı dönüştürüyor

Pendik Belediyesi bünyesinde kurulan Geri Dönüşüm Ayıklama Tesisinde TOMRA’nın t...

Depozito İade Sistemi’yle çevre ve tüketici kazanacak

Depozito İade Sistemi’yle çevre ve tüketici kazanacak

Çevresel sorunları azaltacak Depozito İade Sistemi sayesinde atıkların, hammadde...

Bakioğlu Holding şirketleri I-REC Sertifikası aldı

Bakioğlu Holding şirketleri I-REC Sertifikası aldı

Yenilenebilir enerji üretimine ilk olarak 2014 yılında Ege Orman Vakfı Güneş Ene...

Bosforo Mühendislik yenilikçi paketleme çözümleri ile öne çıkıyor

İtalyan makina üreticisi ortaklarıyla paketleme hatlarına yönelik mühendislik çözümleri sunan Bosforo Mühendislik, 2010 yılından beri paletleme, kolileme, dolum, etiketleme ve konveyörleri ile müşterilerine birçok alanda çözüm ortaklığı sunuyor. Bosforo Mühendislik Genel Müdürü Ahmet Emre Turgut ile firmanın ürünleri, yenilikçi çözümleri ve hedefleri ile ilgili keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? 

Ahmet Emre Turgut, Konya’da büyüdüm, daha sonrasında ise İzmir Fen Lisesi’nde lise eğitimimi tamamladım. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Makine Mühendisliği bölümünü bitirip, heyecanla Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği üzerine yüksek lisansımı tamamladım. 2010 yılında Bosforo Mühendislik Proje ve Danışmanlık Ltd.Şti.’ni kurdum.  

Bosforo Mühendislik hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Bosforo Mühendislik olarak dünyanın ambalaj ve ambalaj makinaları üretimi konusunda merkezi haline gelmiş olan Bologna’daki (İtalya) makina üreticisi ortaklarımızla paketleme hatlarına yönelik mühendislik çözümleri sunuyoruz.

Bosforo Mühendislik olarak çeşitli firmaların temsilciliğinin yanı sıra her gereksinimi bir proje olarak kabul ederek, ihtiyaca yönelik en ekonomik, en verimli ve de en kaliteli paketleme çözümlerini sunuyoruz.

Vizyonumuz, Türkiye ve komşu ülkelerde en ekonomik ve kaliteli paketleme projeleri üzerinde çalışıp sistem kurmak, çözüm üretmektir. 

Firmanızın ürün yelpazesi ve ambalaj sektörüne yönelik sunduğunuz çözümleriniz nelerdir? 

Bosforo Mühendislik olarak; Paletleme grubu (Palet Sarma, Palet Streçleme, Palet Giydirme, Shrinkleme, Palet Çemberleme, Palet Değiştirme, Palet Bozma), Kolileme grubu (Koli Açma & Hazırlama, Bantlama, Çemberleme, Barkodlama), Dolum ve Etiketleme makinalarmız ve Konveyörlerimiz ile birçok alanda çözüm ortaklığı sunmaktayız. 

Ambalaj makinalarını; birincil ambalaj, ikincil ambalaj ve üçüncül ambalaj olmak üzere 3 ana gruba ayırıyoruz. Birincil ambalaj dolum, kapama ve etiketleme grubunu kapsıyor. Buradaki çalışmalar, yüksek gramajda dolum sistemlerinde en yüksek dolum hassasiyetini sağlamak amacıyla yapılıyor. Özellikle ağırlık dolum teknolojisi artık 1000 gr’da sadece 1 gr hassasiyetli ürün dolumu yapabilmektedir. Ağırlık dolum teknolojisini kullanarak Türkiye’nin en büyük 100 sanayi kuruluşu içerisinde yer alan bazı firmalara yüksek hassasiyetli baştan sona dolum hatları kurduk.

İkincil ambalaj; koli açma, koli içerisine yerleştirme, koliyi kapama ve ürünü direkt shrinklemeden meydana geliyor. Koli açma başlı başına bir meseledir. Bu sistem otomatize edilerek koli dağları önlenmiş olup bir sistem içerisinde bekletilen kapalı koliler gerektiği zaman açılarak bir sonraki aşamaya servis edilir. Koli yerleştirme tarafında artık milimetrik yerleştirme söz konusu olmuştur. Bu noktada robot teknolojisinin gelişmesinin etkisi büyüktür. Bunun dışında inovatif kartezyen sistemler sayesinde sıkı geçme yerleştirme sistemleri fabrikalarda yer edinmiş ve minimum koli hacminde maksimum ürün depolanabiliyor. Koli kapama her ne kadar basit bir operasyon gibi görülse de aslında çok deneyim gerektiren bir iştir. Sadece küçük bir bantlama mekanizmanın içerisinde yüzlerce parça bulunuyor. Koli bantlama makinası sayesinde düzgün bantlama yapılır ve en önemlisi hep standart bantlama yapılır ve istenirse az bant harcanır. İnsan gücüyle koli bantlama yapılırken zamanla işletme körlüğü oluşur ve yan kısma atılan bant ayarı gözden kaçar. Makina her zaman ne kadar bant istenirse o miktarı yapıştırır. Sıcak tutkal teknolojisinin gelişmesiyle birlikte bant kullanımı azalmıştır. Çünkü uzun vadede sıcak tutkal yapışkan banda göre daha az maliyetlidir. Koli açmada 60 koli/dk. hıza kadar çıkabiliyoruz.

Üçüncül ambalaj tarafında, hazırlanan paketi (shrink ya da koli) palet üzerine dizme yani paletleme, palet sarma ve palet çemberleme bulunuyor. Robot teknolojisinin gelişmesiyle birlikte robotik otomsayon paletleme sistemlerinde çok önemli rol oynamaya başlamıştır. Bu sayede çok farklı hatlardan gelen farklı koliler farklı paletlere robotlar sayesinde dizilebiliyor.  Bunun haricinde robotların yetişemediği hızlarda asansör tipi paletlemeler de mevcuttur. Bunlar özellikle içecek hatlarında kullanılmaktadır. Palet sarma makinasının temel görevi palet üzerine dizilmiş ürünleri taşıma esnasında sabit tutmak için streç film ile sarmaktır. Ancak streç film daha sonra çöpe atılacağı için üreticiler streç filmi minimum seviyede kullanmak ister. Bunun için de elastik özellikleri bulunan plastik bir malzeme olan streç film gerdirilir. Bunu yaparken köşelerde gerdirme genelde azaltılır çünkü gerdirilmiş streç film eski konumuna gelmek isterken özellikle köşe noktalarda urunu deforme edebilir. Kenarda yüksek tutulan gerdirme köşede minimuma indirilir. Palet sarma makinalarında diğer bir teknoloji hız üzerinedir. Artık saatte 140 palet sarabilen çok hızlı makinalar özellikle içecek sektöründe yerini almaktadır. 

Müşteri profilinizi kimler oluşturuyor? Öncelikli olarak hedef aldığınız sektörler hangileridir? 

Müşteri profilimiz neredeyse tüm Türkiye’yi kapsamaktadır. Bizim öncelikli amacımız tüm hızlı tüketim ürünleri üreten firmalardır.

Bosforo Mühendislik’i sektörde öne çıkaran yaklaşımlarınızdan söz eder misiniz? Müşterilerinize satın almalarda sunduğunuz ayrıcalıklar nelerdir?

Müşterinin isteği ve talebi bizim için en önemli kıstas olmaktadır ve biz önce müşterimizi dinler, hemen sonrasında işe başlarız. Müşterimizin istediği zamanda ve yerde biz gerekli operasyonları düzenleyerek hizmet etmekten keyif alırız.

Satış sonrası hizmetleriniz hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

7/24 teknik servis desteği, satış sonrası hizmetleri ve yedek parça teminiyle hedefimiz paketlemede tüm müşterilerimize çözüm ortağı olmaktır. Dinamik ve tecrübeli bir kadro ile çalışmaya devam etmekteyiz.

Pazar payınızı artırma adına yurtiçi ve yurtdışında yürüttüğünüz çalışmalar nelerdir?

Bosforo Mühendislik olarak yurtdışı tedarikçi sayımızı her geçen gün bir tane daha artırıyoruz, bunun yanında müşteri ağımızı da genişletiyoruz. En önemlisi 2021 yılı itibari ile kendi fabrikamızda birçok makinamızı üretip müşterilerimize daha hızlı ve dinamik bir anlayış ile hizmet veriyor olacağız.

Önümüzdeki dönemde hedef ve beklentileriniz nelerdir? Sırada yeni ürün, yatırım veya projeleriniz var mı?

Covid-19 pandemisi elbette ekonomiyi ve satışları etkiledi. Ancak biz sanayimizden ve ülkemizden gurur duyuyor ve çok daha iyi olacağını öngörüyoruz. Bu yüzden iyi bir yatırım yaparak yeni kurulacak fabrikamızda müşterilerimize daha iyi hizmet vermek için çok çalışacağımızı da biliyoruz.

Son olarak dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) salgınının firmanız, sektörünüz ve ülkemiz açısından etkilerini değerlendirebilir misiniz? Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Biz Bosforo Mühendislik olarak ülkemize ve sanayicimize güvenimizi devam ettirmekteyiz. Elbette bazı aksaklıklar olacaktır, bazı sorunlar baş gösterecektir, ancak baş edemeyeceğimiz durumların olacağını kesinlikle düşünmüyoruz. Biz hem ofis, hem ev, hem de atölye de çalışmaktan zevk duyarız.  Kesintisiz hizmet sağlamak için burada olduğumuzu belirtmekten keyif duyarım.

Bosforo Mühendislik Genel Müdürü

Ahmet Emre Turgut

TEKNOLOJİ / TECHNOLOGY

Setting
Paketlemede ekonomik çözümler

Paketlemede ekonomik çözümler

Friday, 27 August 2021

Ülke sanayisinin kalkınmasına ve döviz çıktılarını...

Readmore

ÜRÜN / PRODUCTS

Setting
L'Oréal Grup’tan enzimatik teknolojisi kullanılarak üretilen kozmetik şişesi

L'Oréal Grup’tan enzimatik teknolojisi kullanılarak üretilen kozmetik şişesi

Friday, 06 August 2021

L'Oréal Grup, Carbios'un enzimatik teknolojisi kul...

Readmore

Gıda ambalajı döngüsünde yenilikçi yaklaşımlar

Gıda ambalajı döngüsünde yenilikçi yaklaşımlar

Friday, 27 August 2021

Fast Food zincirlerinde ambalaj geri dönüşümü için...

Readmore

MAKALE / ARTICLE

Setting
Yalova Üniversitesi Polimer Malzeme Mühendisliği Bölümü Öğrencilerinin Başarısı

Yalova Üniversitesi Polimer Malzeme Mühendisliği Bölümü Öğrencilerinin Başarısı

Tuesday, 31 August 2021

Yalova Üniversitesi Polimer Malzeme Mühendisliği ö...

Readmore

Ekstruder İle Üretilen Polietilen Torba İle İlgili Doğrular & Yanlışlar

Ekstruder İle Üretilen Polietilen Torba İle İlgili Doğrular & Yanlışlar

Friday, 06 August 2021

Plastik poşetlerin kullanımının azaltımı nedeni il...

Readmore

Yumurta ve yumurta ürünlerinin ambalajlanması ve pandemi sürecinde yeni trendler

Yumurta ve yumurta ürünlerinin ambalajlanması ve pandemi sürecinde yeni trendler

Friday, 27 August 2021

Özet

Temel bir besin olan yumurtanın muhafazasında ...

Readmore

RÖPORTAJ / INTERVIEW

Setting
Lineplas Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Coşkun

Lineplas Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Coşkun

Friday, 27 August 2021

“Hedefimiz 2022 sonuna kadar bütün makinelerimizi ...

Readmore

SOMPLAST Plastik Dış Tic. ve San. Ltd. Şti. Yöneticisi Ahmet Torfilli

SOMPLAST Plastik Dış Tic. ve San. Ltd. Şti. Yöneticisi Ahmet Torfilli

Friday, 27 August 2021

“Müşterilerimizin ürünlerini en yüksek kalitede ve...

Readmore

Plastec Makina Firma Sahibi Emre Karabulut

Plastec Makina Firma Sahibi Emre Karabulut

Thursday, 08 July 2021

“2021 satışlarımızı %200 oranında arttırdığımız, e...

Readmore

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı