Tuesday, Apr 07th

Last updateTue, 31 Mar 2020 8am

You are here: Home Röportaj İnpak "Önceliğimiz güleryüzlü müşteriler"
Interpack 2020 ertelendi!

Interpack 2020 ertelendi!

Messe Düsseldorf tarafından Almanya’nın Düsseldorf kentinde Mayıs ayında düzenle...

TİM’den koronavirüsle mücadele için üretim seferberliği

TİM’den koronavirüsle mücadele için üretim seferberliği

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM),Türkiye’nin Koronavirüsle mücadelesine destek...

Ambalajlı ürün hayat kurtarır

Ambalajlı ürün hayat kurtarır

Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Başkanı Zeki Sarıbekir, dünyanın ve Türkiye’n...

Covid-19 salgının plastik sektörüne etkileri

Covid-19 salgının plastik sektörüne etkileri

Covid-19 salgınının Çin sınırlarını aşması ve küresel ölçekte hızla yayılması il...

Peynir altı suyundan yenilebilir gıda ambalaj malzemesi üretildi

Peynir altı suyundan yenilebilir gıda ambalaj malzemesi üretildi

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Kimya Mühendisliği öğrencileri; Öğretim ...

İnpak "Önceliğimiz güleryüzlü müşteriler"

35 yıllık mühendislik deneyimi ile İnpak, üretimini gerçekleştirdiği termoform makineleri ile dünyada sektör liderleri arasında yer alıyor. Yüksek marka bilinirliğinde temel olan mutlu müşteriler misyonu doğrultusunda her İnpak makinesinin yüksek kalite ve performans göz önünde bulundurularak üretildiğini belirten İnpak Pazarlama ve İş Geliştirme Müdürü Sayın Mustafa Eren firmanın ürünleri, yenilikçi çözümleri ve hedefleri ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

Öncelikle sizi ve firmanızı tanıyabilir miyiz? Kuruluş aşamalarınız ve gelişim süreciniz hakkında okuyucularımızı bilgilendirir misiniz?

İnpak İş Geliştirme Departmanı’nda Pazarlama ve İş Geliştirme Müdürü olarak görev yapıyorum. İnpak, Termoform sektörüne 2006 yılında makine üreticisi olarak girdi ve bugün tam otomatik Termoform makineleri ile dünyada sektör liderleri arasında yer alıyor. Yüksek marka bilinirliğinde temel olan mutlu müşteriler misyonu doğrultusunda her İnpak makinesi yüksek kalite ve performans göz önünde bulundurularak üretiliyor. Değişmeyen olumlu müşteri ilişkileri yaklaşımımız ve kalite prensiplerimiz düzenli büyümemizin temel sebepleridir. Bugün itibari ile 5000 m2’lik üretim alanında faaliyet gösteriyoruz ve artan talebi karşılamak üzere çalışmaya devam ediyoruz. 75 kişilik uzman kadromuz, Ar-Ge ve Otomasyon departmanlarından oluşan ekibimizle beraber, müşterilerimize uygun ve yenilikçi çözümler sunuyoruz.

35 yıllık mühendislik deneyiminiz ile termoform sektörüne makine ürettiğinizi biliyoruz. İnpak Makina olarak makineleriniz ve öne çıkan özelliklerinden bahseder misiniz?

İnpak, her şeyden önce bir mühendislik firmasıdır. Mekanik Ar-Ge ve Elektrik Otomasyon departmanlarının birbirleri ile koordineli çalışan teknik ekibimizin İnpak bünyesindeki odak alanı termoform makineleridir. 

Daha önce de belirttiğim gibi kalite bizim için önemli bir kavram ve bu kavramı değerlendirirken makine ömrü, net çalışma zamanı, çalışma devamlılığı, birim zamanda üretilen ürün adedi, operasyonel ergonomi ve enerji verimliliği gibi birçok etken ile değerlendiriyoruz. Makine üzerinde kullanılan tüm ekipmanlar da kendi alanında en iyileridir. Bu sistemleri kendi mühendisliğimiz, teknolojimiz ve yazılımımız ile birleştirerek fiyat ve performans açısından alanındaki en ideal makineyi sunuyoruz.

Ayrıca, üretim verimliliğini ve etkinliğini arttırabilmek için birçok farklı opsiyonel özelliklerimiz mevcuttur. Örneğin robot dizici opsiyonumuz ile dizilimi zor ürünler için daha iyi sonuç elde edebilir, A-B dizilimlerde standart dizicilere göre daha hızlı çalışabilirsiniz. Çalışma fonksiyonlarının çeşitliliği, İnpak yazılımının sağladığı her çevrimde optimize edilen hareket rotası ve dolayısı ile hızı açısından robot dizicimizin Termoform makinelerindeki diğer uygulamalara göre daha başarılı olduğunu rahatlıkla belirtebilirim. Dünyada ilk kez aynı makine üzerinde yukarı dizme, aşağı dizme ve robot dizici özelliklerini de sunabiliyoruz. Ayrıca müşteri talepleri doğrultusunda özel proje geliştirme ve anahtar teslim çözümler de sunuyoruz.

Müşteri profilinizi kimler oluşturuyor? Öncelikli olarak hedef aldığınız sektörler hangileridir?

Kuruluşundan itibaren İnpak, farklı sektörlere 350’nin üzerinde termoform makinesi ulaştırdı. Tabi burada ağırlıklı olarak gıda paketleme sektörü ön plana çıkıyor.

Müşterilerinizle iş süreçleriniz ve çalışma sisteminiz nasıl işliyor? Satış öncesi ve satış sonrası hizmet ağınızdan bahseder misiniz?

Müşterilerimizin çift yönlü tedarik zincirlerini değerlendirerek ihtiyaçları doğrultusunda uygun bir makine konfigürasyonu oluşturuyoruz. Yeni başlayacak girişimcilere ve yatırımcılara sadece termoform makinesi için değil, üretim alanında bulunması gereken diğer ekipmanlar, tesisat ve folyo üretimi ile ilgili danışmanlık desteği de veriyoruz ve gerekli yönlendirmeleri yapıyoruz.

Satış sonrası herhangi bir teknik destek talebi olduğu zaman da internet üzerinden makineye bağlanabiliyoruz ve olası problemin analizini en hızlı şekilde tamamlıyoruz. Yedek parça stoğumuz zaten kendi imalat süreçlerimizdeki devamlılık nedeniyle her zaman talebe cevap verebilir durumdadır. Bu sayede müşterilerimize talep ettikleri parçaları en hızlı şeklide iletebiliyoruz. Dünyanın her noktasına sunduğumuz hızlı teknik destek ve danışmanlık hizmetleri ile üretim kaybını önleyerek müşteri memnuniyetini her zaman ön planda tutmayı başardık.

Firmanızın piyasadaki konumunu nasıl buluyorsunuz? Sektörel bazlı yurt içi ve yurt dışı pazar payınız hakkında bilgi verir misiniz? 2019 yılında ve sonrasında üretim, büyüme ve ihracat hedefleriniz nelerdir?

Termoform sektöründeki pozisyonumuzu, İnpak kullanıcısı dostlarımızdan aldığımız memnuniyet dönüşlerinden, dünya genelinde artan taleplerden ve sipariş tekrarlarından gözlemleyebiliyoruz. Kuruluşumuzdan bu yana yerli üreticilerin bizim büyümemize katkısı olduğu gibi, bizim makinelerimizin da Türkiye plastik ambalaj sektöründeki ihracat artışlarına katkısı olmuştur. Geldiğimiz noktada yıllık üretimimizin yaklaşık %90’ını yurtdışı satışlarımız oluşturuyor. Başta batı Avrupa ülkeleri olmak üzere, 6 kıtada 41 ülkeye ihracat yapmış bulunuyoruz ve artan bir hızla müşteri ağımızı genişletmeye devam ediyoruz.

Markanızı sektörde öne çıkaran, rakiplerinden ayıran özellikler ve hizmetler nelerdir?

Aslında kalite ve müşteri memnuniyeti anlayışımızı vurgulamaya çalışırken bu detaylara da değinmiş olduk. Tek cümle ile ifade etmem gerekirse 7/24 çalışan, üst düzey teknoloji ve performans sunan, güvenilir ve dünya genelinde kendisini kanıtlamış makinelerimizi ulaşılabilir ve rekabetçi fiyatlar ile müşterilerimize sunuyoruz. Ardından bu bağlantımızı hiç koparmadan her bir sevk olan makineyi kendi makinemiz gibi değerlendirmeye devam ederek, İnpak kullanıcılarının yanında oluyoruz. Belki de bizi en iyi anlatan müşterilerimizin kendileri olacaktır.

Ar-Ge konusunda mevcut faaliyetleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz? Teknoloji hızla gelişirken siz teknolojiyi kendi bünyenizde nasıl takip ediyor ve uyguluyorsunuz?

Şu anda sektör ihtiyaçlarına TS-800 ve TS-850 Termoform makinelerimiz ve konfigürasyon çeşitliliğimiz ile cevap veriyoruz. 2019 Mayıs ayında Çin’in Guangzhou şehrinde düzenlenecek olan Chinaplas 2019 fuarı ile birlikte yeni ürünümüz olan TS-1000 makinemizin siparişlerini kabul etmeye başlayacağız. Bazı ürün grupları için daha büyük kalıp ebatları ile birim zamanda daha çok ürün üretimini TS-1000 ile mümkün kılacağız. Hemen hemen aynı dönemde kalıp içi kesim özelliğine sahip TSR-800 modelimiz de hazır olacak ve ürün portföyümüze eklenecektir. Bunun yanı sıra devam eden farklı makine ve Endüstri 4 - IOT esaslı projelerimiz bulunuyor. 2019 yılı içerisinde belirli bir program dâhilinde yeniliklerimizi paylaşıyor olacağız.

Biraz da sektör hakkında değerli görüşlerinizi almak isteriz. Ülkemizde ve dünyada termoform makine sektörünün mevcut durumu ve yeni teknolojileri hakkında neler söylemek istersiniz?

Plastik ve ambalaj sektörlerindeki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Son dönemlerde Expanded Polystyrene (EPS) tipi malzemelerden diğer rijit plastik ambalajlara doğru bir yönelim var. Ayrıca özellikle Avrupa’da ve dünyanın bazı diğer bölgelerinde doğada çözünebilen organik ve inorganik esaslı malzemelere geçiş için düzenlenen kanunlar, yönetmelikler ve geri dönüşüm hedefleri var. İnpak makineleri tüm bu malzeme çeşitleri ile çalışabiliyor. Bunun yanı sıra son kullanıcıların çevreye duyarlı ve daha butik ürünler için talepleri mevcut. Esnek çalışabilen, operasyonel maliyetlerini düşük tutabilen üreticiler için bir fırsat dönemi olduğu düşünülebilir. Plastik ambalaj sektöründeki eğilimlerde değişim olsa da termoform sektörü ve bu süreci destekleyebilecek İnpak için büyüme beklentimiz devam ediyor. Sektöre güvenimize paralel olarak çeşitli Ar-Ge projelerimiz bulunuyor. Mevcut makinelerimiz ve bu yıl içerisinde tanıtımlarını yapacağımız yenilikler ile sektör ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamaya, müşterilerimize rekabet avantajı sağlamaya devam edeceğiz.

Son olarak okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

Esenyurt’ta bulunan fabrikamızda üretimi tamamlanmış ve test aşamasında olan, sevkiyat bekleyen, hazır ve farklı konfigürasyonlarda makinelerimiz her zaman mevcuttur. Detaylı teknik bilgi almak isteyen ve çalışır durumdaki makinelerimizi görmek isteyen herkesimisafir etmekten ve kendilerine yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

İnpak

Pazarlama ve İş Geliştirme Müdürü

Mustafa Eren

TEKNOLOJİ / TECHNOLOGY

Setting
Beier Mikser Çözümleri

Beier Mikser Çözümleri

Friday, 31 January 2020

Beier'in SRL-Z serisi mikser/soğutucu kombinasyonl...

Readmore

Ekstrüzyon hatları için Moretto otomasyon çözümleri

Ekstrüzyon hatları için Moretto otomasyon çözümleri

Friday, 31 January 2020

Moretto, balonlu film ambalajı ekstrüzyonu, film e...

Readmore

ÜRÜN / PRODUCTS

Setting
Sapro 2019’da yüzde 12 büyüme kaydetti

Sapro 2019’da yüzde 12 büyüme kaydetti

Friday, 31 January 2020

30 yıldır altı kıtaya gerçekleştirdiği ihracatla, ...

Readmore

En avantajlı geri dönüşüm malzemesi plastiktir

En avantajlı geri dönüşüm malzemesi plastiktir

Friday, 31 January 2020

Sorumlu ve bilinçli kullanıldığında en avantajlı g...

Readmore

MAKALE / ARTICLE

Setting
Işığa Duyarlı Şekil Hafızalı Polimerler

Işığa Duyarlı Şekil Hafızalı Polimerler

Monday, 09 December 2019

Özet

Işığa duyarlı şekil hafızalı polimerler (IDŞHP...

Readmore

Metalize Filmlerin Üretimi ve Kullanım Alanları

Metalize Filmlerin Üretimi ve Kullanım Alanları

Friday, 31 January 2020

Özet

Vakum ortamında polimerik film üzerine metalik...

Readmore

Kauçuk Kaplı Silindirlerin Üretimi ve Genel Özellikleri

Kauçuk Kaplı Silindirlerin Üretimi ve Genel Özellikleri

Friday, 31 January 2020

Özet

Kauçuk kaplı silindirler, tekstil, polimer esa...

Readmore

RÖPORTAJ / INTERVIEW

Setting
Plastik işleme ve hammadde sektörünün ihale portalı Pi Dünya

Plastik işleme ve hammadde sektörünün ihale portalı Pi Dünya

Monday, 09 December 2019


Yağmur Fuarcılık Genel Koordinatörü Sayın Berivan ...

Readmore

Üretimin olduğu her alanda FANUC olarak yer alıyoruz

Üretimin olduğu her alanda FANUC olarak yer alıyoruz

Friday, 31 January 2020

FANUC, CNC kontrol sistemleri, robotlar, Robodrill...

Readmore

Sektörümüzde birçok alanda ilkleri gerçekleştiren bir şirketiz

Sektörümüzde birçok alanda ilkleri gerçekleştiren bir şirketiz

Friday, 31 January 2020


50 yılı aşkın süredir Toyo Ink Group çatısı altınd...

Readmore

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı