Wednesday, Jul 15th

Last updateThu, 09 Jul 2020 10am

You are here: Home TEKNOLOJİ / TECHNOLOGY Haber2 TOMRA teknolojisi ile maksimum ayıklama verimliliği ve arttırılmış hurda alüminyum kalitesi elde ediliyor
Koronavirüs salgını plastik sektörünü minimum 5 yıl geriletecek

Koronavirüs salgını plastik sektörünü minimum 5 yıl geriletecek

Tüm dünyayı etkisi altına alan, sosyal ve ekonomik hayatı durma noktasına getire...

Koronavirüsle mücadelede Yıldız Teknopark liderliği

Koronavirüsle mücadelede Yıldız Teknopark liderliği

Yıldız Teknopark, Covid-19’a karşı mücadelede önemli bir inovasyon merkezi halin...

Yerli solunum cihazına, yerli sızdırmazlık

Yerli solunum cihazına, yerli sızdırmazlık

Koronavirüs salgını ile birlikte giderek daha çok ihtiyaç duyulan yerli yoğun ba...

Thyssenkrupp, Köksan için ikinci PET tesisini kuracak

Thyssenkrupp, Köksan için ikinci PET tesisini kuracak

Köksan PET üretim tesisini Alman Thyssenkrupp işbirliği ile genişletme kararı al...

Uzmanlar sağlık için tek kullanımlık poşet öneriyor

Uzmanlar sağlık için tek kullanımlık poşet öneriyor

Yalova Üniversitesi Polimer Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mustafa Öksüz,...

TOMRA teknolojisi ile maksimum ayıklama verimliliği ve arttırılmış hurda alüminyum kalitesi elde ediliyor

Alüminyum üretiminde ikincil hammadde olarak kullanılan hurda alüminyumun kalite kontrolü, giderek daha katı bir hale geliyor. Bu nedenle, birinci sınıf malzemeye sahip olmak zorunlu. Bu mükemmellik seviyesi, genellikle geri dönüştürülmüş alüminyum satın almaya bağlı olan alüminyum üreticileri için her zaman garanti edilemiyor. TOMRA Sorting Geri Dönüşüm’ün nihai hammaddelerde ve ürünlerde tutarlı bir kalite sunan X-TRACT ve X-TRACT X6 FINES makineleri ve X-Işını İletimi (XRT) teknolojisi, alüminyum ve alüminyum alaşımlarının ağır metallerden verimli bir şekilde ayrıştırılması için ideal çözüm sunuyor. 

TOMRA Sorting Geri Dönüşüm Metaller Satış Direktörü Brian Gist, konu ile ilgili olarak; “Alüminyum, parlak bir geleceğe sahip hafif bir metal. Sağlamlığı ve düşük ağırlığı sayesinde birçok uygulamada çeliğin yerini büyük ölçüde almasıyla, alüminyum üretimi artış eğilimi gösteriyor. Bunun açık bir örneği, ağırlık azaltımının çok önemli olduğu otomotiv sektörü ve özellikle elektrikli arabalar” diyor. 

Bu nedenle geri dönüştürülmüş malzeme kullanılırken kalite kontrolü çok önemlidir. Bu süreç, alüminyum üreticilerine hammadde sağladıklarından hurda alüminyum geri dönüştürücüleri ile başlıyor. Bununla birlikte üreticiler, satın aldıkları malzemelerin ilgili kalite gereksinimlerini karşıladığından emin olmak zorundalar. Dolayısıyla gerek geri dönüştürenler gerekse üreticiler, malzemelerin sınıflandırılmasının geliştirilmesi sürecine dâhil olmak durumundalar. 

TOMRA’nın XRT teknolojisi, kalite güvencesi, hurda işleyiciler ve ikincil izabe tesisleri için sunduğu diğer faydalar

TOMRA Sorting Geri Dönüşüm’ün XRT teknolojisi, sınıflandırma sürecini kolaylaştırıyor ve ikincil alüminyum hammaddelerin ayıklama verimliliğini optimize ediyor. Bu, Bakır (Cu), Çinko (Zn), Demir (Fe), Magnezyum (Mg), Silikon (Si) dâhil olmak üzere çeşitli alaşımlar ve ağır metaller içeren alüminyum hurdaları kullananlar için geçerli oluyor. 

Brian Gist, açıklamasında; “İkincil alüminyumun eritilmesi işlemi öncesinde XRT teknolojimiz, yüzde 2’den daha yüksek oranda ağır metal içeren alüminyum alaşımlarından ağır metalleri fırına girmeden önce ayıklıyor. Her bir alüminyum alaşımı, diğer metalleri belirli bir oranda barındırır ve bu oran, ürünün kimyasal bileşeninin istenen şartları karşıladığından emin olunması için sürekli kontrol edilmeli. Bu sayede alüminyum üreticileri, kalite seviyesini malzeme fırına girmeden kontrol eder ve bu elementler için kabul edilebilir maksimum ağır metal oranlarının aşılması nedeniyle oluşabilecek döküm kayıplarının önüne geçer. TOMRA’nın teknolojisi, malzemelerin geri dönüştürücüler tarafından işlenmesinin ardından ikincil bir kontrol mekanizması haline geliyor.” 

Hurda metallerin geri dönüştürülmesi yoluyla ikincil alüminyum üretimi, geri dönüşüm ekonomisinde önemli bir pozitif role sahip. Birincil alüminyum, izabe sürecine kıyasla daha az enerji gerektirmesi ve daha düşük hammadde maliyeti sebebiyle geri kazanım oranlarını arttırıyor ve daha düşük bir karbon ayak izi ile yüksek kaliteli nihai ürün sunuyor. İzabe tesisleri, hammadde olarak boksit cevheri kullanıyor ve yüksek enerji tüketimi ile karmaşık fiziko-kimyasal süreçler gerektiriyor.

TOMRA’nın XRT teknolojisi, rafineriler ve eritme tesisleri tarafından kullanıldığında avantajlarını daha da arttırıyor. Süreçte ayıklama teknolojisinin kullanılması, öncelikle malzemelerin aşırı katı bir bileşime sahip olmalarının zorunlu olmaması ve daha az işlenmeleri sebebiyle, hammadde (hurda) satın alma maliyetlerinde tasarrufa yol açabiliyor. Böylece hurda, daha düşük kalitede daha düşük fiyatla satın alınabiliyor ve ardından X-TRACT teknolojisi ile temizlenebiliyor. Brian Gist, konuyu; “Hurdanın saf bileşenlere ayrılması ile özellikle ilgilenen ikincil izabe tesislerinin, artık hammaddeleri daha düşük fiyatlardan satın alarak istenen kalite seviyesine erişmek için TOMRA’nın XRT teknolojisini kullanma gibi çok avantajlı bir seçenekleri bulunuyor” diye açıklıyor.

Hurdanın temizlenmesinin yanı sıra, örneğin profilden yağ karterini ayırarak yeni fraksiyonlar üretilebiliyor. 

Brian Gist; “Alüminyum üreticileri için günümüzdeki eğilimin, hammaddelerin ayrıştırılmasına yönelik süreçlerini geliştirmeye devam etmeleri olduğuna inanıyoruz. İhtiyaçlarına yönelik yeni nitelikler yaratarak malzemelerin farklılaştırılması açısından geri dönüşümcülerin çalışmalarının yerini kısmen almış durumda” şeklinde belirtiyor. 

TOMRA’nın XRT ürünü gibi bir teknolojinin kullanılmaması, malzemenin bileşim ve tane büyüklüğü açılarından gerekli şartları karşılamaması durumunda çeşitli riskler içeriyor. Nihai ürün, istenen özelliklerde olamayabiliyor. Dahası bu kalite sapmasının telafi edilmesi için rafine etme işlemi esnasında başka malzemelerin eklenmesi gerekebiliyor. Örneğin, çeşitli katkı maddelerinin seyreltilmesi ve/veya ilave edilmesi gerekebiliyor ki, bu da üretilen nihai ürünün tonu başına çok yüksek maliyetlerle sonuçlanıyor. Kısacası önemli ekonomik kayıpların yanı sıra fırın girişinde daha fazla istikrarsızlık ve kontrol eksikliği görülebiliyor. 

XRT teknolojisinin eriticiler ve rafinericiler için anlamı

Günümüzde malzemenin işlenmesi için alüminyum endüstrisi veya hurda tedarik şirketleri tarafından kullanılan çeşitli sistemler bulunuyor: XRT teknolojisi, yoğun ortam ayırma, densimetrik ayırıcılar ve hatta manuel ayırma. Bu alternatif yelpazesi, çok farklı içeriğe ve niteliklere sahip malzemelerin üretilmesine yol açıyor. Birçok işleyicinin eritme fırınına sahip kendi kalite laboratuvarları bulunuyor ve sonuçlar genellikle gerek izlenebilirlik gerekse ihtiyaç duyulan kalite standartlarına uyumun ispatı olarak hurda müşterilerine gönderiliyor. Bu anlamda TOMRA’nın XRT teknolojisi, tutarlı ürün kalitesi elde edilmesi ve daha yüksek katma değerli yeni fraksiyonlar üretilmesi yoluyla geri dönüşümcülerin ürünlerini ton başına daha yüksek fiyattan satmalarına olanak sağlıyor. 

TOMRA X-TRACT ve X-TRACT X6 FINES, alüminyum üreticileri ve geri dönüşümcüleri için verimli ayıklama sunuyor

TOMRA’nın XRT teknolojisi içeren iki modeli bulunuyor: X-TRACT ve X-TRACT X6 FINES. Öncelikle TOMRA X-TRACT, eritilmeye hazır alüminyum fraksiyonlarını %98-99 saflık oranı ile geri kazanarak ayıklamaya uygun hale getiriyor. Ayrıca XRT teknolojisi ile maddelerin renklerinden ve yüzey kusurlarından bağımsız olarak atom yoğunluklarına göre ayrıştırılmasına olanak sağlıyor. TOMRA’nın X-TRACT X6 FINES modeli, daha önce işlenmesi mümkün olanın yaklaşık yarısı (5 ile 40 mm arasında) tane boyutlarını algılıyor ve sınıflandırıyor. Ek olarak bu makinede ayrıştırılan ağır metaller, COMBISENSE BELT sistemi ile renk, parlaklık ve şekil bakımından daha da ileri seviyede ayrıştırılabiliyor.

TOMRA’nın sensör tabanlı kuru ayıklama sistemlerinin işletme maliyetleri, su ve katkı maddeleri kullanan yoğun ortamlı sistemlere kıyasla çok daha düşük. Ek olarak kuru ayıklama, su arıtma ihtiyacını da ortadan kaldırıyor. 

Brian Gist, açıklamasında; “Özetle, bu esnek makineler (kontrol panelinden kolay, hızlı ve basit ayıklama programı değişiklikleri) ve çevik operasyon yapısı (bekleme süresi olmadan açma-kapama) pazarın yeni zorluklarını ve ihtiyaçlarını karşılamak için çok ideal. Ek olarak eritme sürecine giren ağır metallerin oranının kontrol edilmesini sağlıyorlar. Böylece ürünün nihai kalitesini kontrol ediyor ve bu ağır metallerin izin verilen oranları aşmasını engelleyerek, önemli ekonomik sonuçlar doğurabilecek dökümün “uygunsuz” olmasının önüne geçiyorlar” diye belirtiyor. 

Zorluk, Alüminyum ve Magnezyumun ayrıştırılmasında

Hem ABD’deki hem de Avrupa’daki hurda tüketicileri, yalnızca ağır metallerden değil, aynı zamanda magnezyum gibi hafif fraksiyonlardan da arınmış saf alüminyum nihai ürünleri üretme zorluğuyla giderek daha fazla karşı karşıya kalıyor. Metal İş Geliştirme Müdürü Frank van de Winkel, konuya ilişkin olarak; “Magnezyum tipik bir hurda alüminyum fraksiyonunun %1 ila %4’ünü oluşturur ve hurda karışımında geri dönüşümcülerin satışını zorlaştıran istenmeyen bir kirletici olarak kabul edilir. Özellikle ABD’de ikincil alüminyum izabe üreticileri, yerel pazarlarda daha iyi satılabilmesi için Zorba’nın magnezyum içermemesi şartını arıyor” diyor. 

Van de Winkel; “Magnezyum ve alüminyumun benzer yoğunlukta olması sebebiyle teknolojik ürünler, bu iki malzemeyi birbirinden net bir şekilde ayırmakta zorlanıyor. Bu açıdan, magnezyumun alüminyum hurdasından ayrıştırılması ileri teknoloji gerektiren bir sorun olmaya devam ediyor” şeklinde açıklıyor.

TOMRA Sorting Geri Dönüşüm

TEKNOLOJİ / TECHNOLOGY

Setting
Otomotiv sektörü insan-robot işbirliği ile geleceğe hazır

Otomotiv sektörü insan-robot işbirliği ile geleceğe hazır

Monday, 08 June 2020

FANUC otomotiv endüstrisinde kullanılmak üzere üre...

Readmore

Inovenso’nun tasarladığı cihaz ile maskeler virüse karşı daha etkili

Inovenso’nun tasarladığı cihaz ile maskeler virüse karşı daha etkili

Monday, 08 June 2020

Yıldız Teknopark bünyesinde faaliyet gösteren Inov...

Readmore

ÜRÜN / PRODUCTS

Setting
Yenilebilir antiviral korona bariyeri ihracata değer katacak

Yenilebilir antiviral korona bariyeri ihracata değer katacak

Monday, 08 June 2020

Koronavirüs günlerinde yapılan alışverişten tüketi...

Readmore

Ferge Mühendislik uzun ömürlü ve fonksiyonel yüz siperliği geliştirdi

Ferge Mühendislik uzun ömürlü ve fonksiyonel yüz siperliği geliştirdi

Monday, 08 June 2020

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını...

Readmore

Halıcı Group tesislerdeki sorunları ortadan kaldırıyor

Halıcı Group tesislerdeki sorunları ortadan kaldırıyor

Monday, 08 June 2020

Otomasyon, yazılım, robotik, elektrik ve elektroni...

Readmore

MAKALE / ARTICLE

Setting
Enjeksiyon Kalıplama Yöntemi ile Üretilen Plastik Parçaların Maliyetine Etki Eden Faktörler

Enjeksiyon Kalıplama Yöntemi ile Üretilen Plastik Parçaların Maliyetine Etki Eden Faktörler

Tuesday, 12 May 2020

Özet

Ürünün fonksiyonunun, temel özelliklerinin ve ...

Readmore

Sanayi Kuruluşlarında ERP ve PLM Entegrasyonu

Sanayi Kuruluşlarında ERP ve PLM Entegrasyonu

Monday, 08 June 2020

Günümüzde üretim yapan şirketlerin rekabeti koruma...

Readmore

Enjeksiyonla Kalıplama Prosesinde Kayıpların Azaltılması İçin Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Enjeksiyonla Kalıplama Prosesinde Kayıpların Azaltılması İçin Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Tuesday, 09 June 2020

Özet

Uzun yıllardır kullanılan enjeksiyon ile kalıp...

Readmore

RÖPORTAJ / INTERVIEW

Setting
Plastik işleme ve hammadde sektörünün ihale portalı Pi Dünya

Plastik işleme ve hammadde sektörünün ihale portalı Pi Dünya

Monday, 09 December 2019


Yağmur Fuarcılık Genel Koordinatörü Sayın Berivan ...

Readmore

Kalıp değiştirme sürecinin her adımına yönelik Stäubli çözümleri

Kalıp değiştirme sürecinin her adımına yönelik Stäubli çözümleri

Monday, 11 May 2020

Konnektörler, Robotik ve Tekstil olmak üzere üç fa...

Readmore

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı