Friday, Jan 22nd

Last updateFri, 08 Jan 2021 1pm

You are here: Home Teknoloji TOMRA Geri Dönüşüm çözümlerinin dijital lansmanını gerçekleştirdi
Audi’den otomotiv plastikleri için geri dönüşüm yöntemi

Audi’den otomotiv plastikleri için geri dönüşüm yöntemi

Audi, otomotiv üretiminde kullanılan karışık türdeki plastiklerin geri dönüşümü ...

Plastik sektörü 2020’de ihracatla büyüdü

Plastik sektörü 2020’de ihracatla büyüdü

Plastik sektörünün 2020 performansını değerlendiren PAGDER Yönetim Kurulu Başkan...

SOCAR Türkiye Ar-Ge Merkezi, NEFERTITI projesi için Avrupa’dan fon almaya hak kazandı

SOCAR Türkiye Ar-Ge Merkezi, NEFERTITI projesi için Avrupa’dan fon almaya hak kazandı

SOCAR Türkiye Ar-Ge Merkezi’nin yoğunlaştırılmış güneş enerjisi teknolojilerini ...

Pandemiye rağmen en çok ihracat gerçekleştiren ikinci sektör Kimya

Pandemiye rağmen en çok ihracat gerçekleştiren ikinci sektör Kimya

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) verilerine ...

2021 yılının ambalaj tasarımı trendleri

2021 yılının ambalaj tasarımı trendleri

Yeni yılda çevre dostu ve rengarenk ambalaj tasarımları öne çıkacak

Yenidünya düz...

TOMRA Geri Dönüşüm çözümlerinin dijital lansmanını gerçekleştirdi

TOMRA Sorting Geri Dönüşüm, bugün ve gelecekte daha hızlı, daha verimli ve daha akıllı malzeme ayıklama talebini karşılamak için en gelişmiş ayıklama çözümlerinin global lansmanını gerçekleştirdi. 

“Symphony of all Sorts” (Ayıklama Senfonisi) teması ile TOMRA Sorting Geri Dönüşüm, resmi olarak iki yeni ürünü piyasaya sürdü - TOMRA’nın yeni nesil teknolojisi AUTOSORT®  ve AUTOSORT® SPEEDAIR ürünlerinin lansmanları gerçekleştirilirken üçüncü bir yeni çözüm olan AUTOSORT® CYBOT'un gelecek lansman planları da paylaşıldı. 

IFAT 2020'de gerçekleşmesi planlanan ürün lansmanları, COVID-19 nedeniyle iptal edilen etkinlik yerine dijital bir platformda gerçekleştirildi. “Symphony of all Sorts” (Ayıklama Senfonisi) teması, TOMRA’nın en yeni nesil AUTOSORT® ve tamamlayıcı ürünlerinin, her atığı gelişmiş doğruluk ve sofistike olarak ayırmak için mükemmel bir şekilde uyumlu bir senfonide çalışma şeklini yansıtmak üzere seçildi.

TOMRA’nın global ekiplerindeki uzmanlar tarafından farklı ülkelerden katılan basın mensupları dahil dünya çapında 1000’den fazla katılımcı için en son ürünler hakkında sunumlar yapıldı. İnteraktif Soru-Cevap bölümü, katılımcıların yeni ürünlerin özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinebilmelerini ve TOMRA'nın sensör tabanlı ayıklamanın küresel geleceğiyle ilgili ön görülerini anlayabilmelerini sağladı.

Katılımcılardan gelen olumlu geri bildirimlere dayanarak TOMRA Sorting, yeni nesil AUTOSORT®  sisteminin en gelişmiş modeline yoğun ilgi bekliyor. Ultra-kompakt ve çok amaçlı sensör tabanlı ayıklama sistemi, çok çeşitli malzeme ayıklama uygulamalarında kullanılabiliyor. Kompakt, son derece esnek ve uyarlanabilir bir ürün olan AUTOSORT®, TOMRA’nın en yeni teknolojilerini karmaşık ayıklama görevlerini yüksek verimlilik oranları ve ileri derecede doğruluk ile yerine getirmek üzere bir araya getiriyor. Çok sayıda pilot projenin de onayladığı üzere sistem, mevcut veya yeni tüm ayıklama süreçlerine kolaylıkla entegre edilebiliyor.

En geniş sensör yelpazesi ile donatılan ve malzemelerin sınıflandırılması için verileri kullanan makine, geleneksel teknolojiler ile ayıklanması zor, hatta imkânsız olan malzemeleri ayırabiliyor. TOMRA’nın aynı enerji tüketimini korurken ışık verimliliğini arttıran, ayıklama doğruluğunu geliştiren ve hedef alınması zor fraksiyonların ayıklanmasını iyileştiren SHARP EYE teknolojisi, en son AUTOSORT® modelinde standart olarak sunuluyor. 

Ayrıca ünite, TOMRA’nın çeşitli avantajlar sunan benzersiz ve patentli gelişmiş FLYING BEAM® algılama teknolojisinin en yeni ve geliştirilmiş versiyonunu da içeriyor. Daha iyi ışık verimliliği, düşük işletme maliyetlerinde daha yüksek performans sunuyor; kompakt tasarımı, esnek ve kolay kuruluma imkân tanıyor ve geliştirilmiş ışık sinyal verimliliği, gelişmiş algılama sonuçları sağlıyor. 

SHARP EYE ve FLYING BEAM® teknolojilerinin entegrasyonu ile AUTOSORT®, en karmaşık uygulamalar da dâhil olmak üzere, tüm hedef fraksiyonlarda ayıklama doğruluğu açısından kesintisiz olarak yüksek performans sunuyor.

Opsiyonel teknolojiler arasında ise kompaktlığı ve esnek kullanım yelpazesi ile öne çıkan DEEP LAISER bulunuyor. Nesne tanıma özelliği, ayıklama sürecinin performansını önemli ölçüde arttıran daha derin ayıklama doğruluğu sunuyor. Bir başka uygulama alanı ise Derin Öğrenme yoluyla Yapay Zekâ kullanımı oluyor. DEEP LAISER, piyasadaki ilk tam entegre Derin Öğrenme sistemlerinden biri olarak ön plana çıkıyor. 

TOMRA Sorting Geri Dönüşüm’ün Başkan Yardımcısı ve Global Satış - Pazarlama Başkanı Fabrizio Radice açıklamasında; “Ürünlerimizin, müşterilerimiz ve onların nihai müşterilerinin talep ettiği gereksinimleri kesintisiz olarak karşılaması için müşterilerimizle çok yakın çalışıyoruz. Yeni nesil AUTOSORT® sistemimiz, çok yönlü sensörler ve akıllı yazılım kullanımı ile mevcut ve gelecekteki ayıklama uygulamalarının taleplerini karşılayabilecek heyecan verici bir gelişme” diye belirtti. 

TOMRA’nın dijital lansmanının katılımcıları ayrıca TOMRA’nın AUTOSORT® ürün yelpazesinin bir diğer parçası ve TOMRA tarafından geliştirilen diğer bir yeni ürün olan AUTOSORT® SPEEDAIR makinesini de tanıma fırsatını yakaladı. AUTOSORT® SPEEDAIR, plastik filmler veya kâğıt gibi hafif malzemelerin yüksek hızlı bant üzerinde sabit durması ve bu sayede daha yüksek bir verim elde ederek ayıklama kalitesinin arttırılması için tasarlanmış, son derece özelleştirilebilir bir sistem.

Daha yüksek hızda taşıyıcı bantlara ihtiyaç duyan endüstri talebi doğrultusunda AUTOSORT® SPEEDAIR, malzemenin hızlı bant üzerinde hareket etmesini önlemek için taşıma bandı üzerinde sabit bir hava akımı üreten hız kontrollü fan tahrikli hava girişleri içeriyor. Taşıyıcı bantların hızının saniyede 6 metreye kadar arttırılarak iki katına çıkarılmasıyla, yüksek verimlilik ve kesintisiz üstün çıktı kalitesi sağlanıyor. Müşteriler, daha düşük kurulum ve işletme maliyetlerinin yanı sıra, daha iyi bir yatırım getirisi elde ediyorlar. Konveyör bant kapağı olmayan piyasadaki ilk ürün olarak, bakım amacıyla üniteye erişim çok daha hızlıyken var olan geleneksel yüksek hızlı sistemlere kıyasla gerek malzeme tıkanma riski gerekse makinenin arıza riski çok daha düşük oluyor. 

Yeni nesil AUTOSORT® ve AUTOSORT® SPEEDAIR lansmanlarının yanı sıra etkinlikte üçüncü ve son ürün, TOMRA’nın yakında tanıtacağı ilk robotu olan AUTOSORT® CYBOT’tu. Sistem, yeni nesil bir AUTOSORT® taratıcı, bir elektromanyetik sensör ve bir robot kolundan oluşuyor. Dört ayrı teknolojiyi aynı anda sunan piyasadaki ilk robot olan AUTOSORT® CYBOT, Yakın Kızılötesi (NIR) ve Görünür Işık (VIS) spektroskopisi, DEEP LAISER ve eğer gerekiyorsa demir ve demir dışı metallerin geri kazanımı için endüksiyonu bir araya getiriyor. AUTOSORT® CYBOT’un robot kolu, gelen malzemenin boyutlarına, renklerine ve hedeflenen fraksiyonların kriterlerine bağlı olarak, malzemeleri dört farklı akışa veya fraksiyona eş zamanlı olarak ayırabiliyor.

Ayıklama ve geri dönüşüm tesislerinin daha önce olmadığı kadar yüksek seviyelerde otomasyon talep etmeleri ile yakında piyasaya sunulacak AUTOSORT® CYBOT, AUTOSORT® ürün yelpazesini tamamlayan fakat bağımsız bir ünite olarak da kullanılabilen katma değerli yeni bir bileşen olacak. Resmi lansmanı öncesinde, TOMRA’nın Test Merkezinde olağanüstü yeteneklerinin görülebileceği malzeme testleri yapılabilecek. 

Başkan Yardımcısı ve Ürün Yönetimi Başkanı Valerio Sama, konu ile ilgili olarak: “AUTOSORT® sistemimize robot bir kolun eklenmesi, ayıklama sürecindeki yüksek otomasyonlu uygulamalar için çok sayıda yeni fırsat yaratıyor ve HDPE, PET ve PP gibi geri dönüştürülebilir malzemelerde çok daha yüksek seviyede kalite kontrolü imkânı sunuyor” diye belirtti.

SVP ve TOMRA Sorting Geri Dönüşüm Başkanı Tom Eng, açıklamasında; “Dijital lansman etkinliğimiz çok verimli geçtiği için memnunuz. COVID-19, yeni çalışma ve iletişim yollarını uygulamaya koydu ve bu nedenle ilk olarak bir dijital lansman platformunu deneyimlemekten mutluluk duyduk. Başarısını göz önüne alındığımızda son dijital etkinliğimiz olmayacağını da söyleyebiliriz. Lansman, benzersiz ayıklama performanslarında ve etkileyici verimlilik ve ürün çıktısı ile her türlü atığı ayıklayabilen bir senfoni sunan tamamlayıcı, bağlantılı ve mükemmel uyumlu teknolojilerimizi sergileme fırsatı verdi. Katılımcılar, senfoniyi yani tüm makinelerimizin seslerini dinleme şansı yakaladılar ve çok beğendiler” dedi.

TEKNOLOJİ / TECHNOLOGY

Setting
Plastik atıkları homojen türlere ayırma imkânı

Plastik atıkları homojen türlere ayırma imkânı

Friday, 08 January 2021

Plastik kalıplamada, HolyGrail2.0 projesiyle dijit...

Readmore

Verimi yüzde elliye varan plastikleştirme ünitesi

Verimi yüzde elliye varan plastikleştirme ünitesi

Friday, 08 January 2021

Enjeksiyon kalıplamada verimlilik, yoğunluk, bağla...

Readmore

Yeni servo sürücüler, ölçeklenebilir entegre hareket özelliği sunuyor

Yeni servo sürücüler, ölçeklenebilir entegre hareket özelliği sunuyor

Friday, 08 January 2021

Yeni Allen‑Bradley Kinetix 5300 servo sürücüler, k...

Readmore

ÜRÜN / PRODUCTS

Setting
Flokser Kimya, ortak poliol ve prepolimer ile geliştirilmiş taban sistemleri sunuyor

Flokser Kimya, ortak poliol ve prepolimer ile geliştirilmiş taban sistemleri sunuyor

Friday, 08 January 2021

Poliüretan sistemler, avantajları sayesinde ayakka...

Readmore

SIBUR, portföyüne yeni rafyalık PP ürünleri ekledi

SIBUR, portföyüne yeni rafyalık PP ürünleri ekledi

Friday, 08 January 2021

SİBUR, ekipman verimliliğini ve üretimde devamlılı...

Readmore

Clariant yeni nesil Tonsil 9193 FF’yi piyasaya sürdü

Clariant yeni nesil Tonsil 9193 FF’yi piyasaya sürdü

Friday, 08 January 2021

Clariant’ın kısa süre önce piyasaya sürdüğü Tonsil...

Readmore

MAKALE / ARTICLE

Setting
Gıda Ambalajlamada Nanoteknoloji

Gıda Ambalajlamada Nanoteknoloji

Wednesday, 06 January 2021

Özet

Nanoteknoloji yüzyılın en önemli gelişmelerind...

Readmore

Covid-19 pandemi sürecinin kişisel koruyucu ekipman ve ambalaj atık yönetimine etkileri

Covid-19 pandemi sürecinin kişisel koruyucu ekipman ve ambalaj atık yönetimine etkileri

Wednesday, 06 January 2021

Özet

Covid-19’a bağlı olarak ekonomik faaliyetlerin...

Readmore

Gıda Ambalajlarında Sürdürülebilirlik

Gıda Ambalajlarında Sürdürülebilirlik

Monday, 16 November 2020

Özet 

Nüfusun artmasıyla, insanların günlük ihtiyaç...

Readmore

RÖPORTAJ / INTERVIEW

Setting
Polimer Teknik Satış ve Pazarlama Direktörü Reha Yelken

Polimer Teknik Satış ve Pazarlama Direktörü Reha Yelken

Monday, 21 December 2020

“Alman, İtalyan ve Amerika menşeili ekstrüder üret...

Readmore

Favori Grup Firma Ortağı Erhan Gürasi

Favori Grup Firma Ortağı Erhan Gürasi

Friday, 08 January 2021

“Yeni nesil hizmet-Yeni nesil tedarikçi mottomuzun...

Readmore

Wetec Europe Otomasyon Genel Müdürü Burak Boray

Wetec Europe Otomasyon Genel Müdürü Burak Boray

Thursday, 17 December 2020

“Güncel olarak Türkiye’de 80’den fazla müşterimiz ...

Readmore

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı