Friday, Dec 03rd

Last updateThu, 02 Dec 2021 7am

You are here: Home Ürünler L'Oréal Grup’tan enzimatik teknolojisi kullanılarak üretilen kozmetik şişesi
Erkoç, Türkiye’nin ilk kartuş kalıbını üretti

Erkoç, Türkiye’nin ilk kartuş kalıbını üretti

Kalıp sektörüne 1980’li yılların başında adım atan bir ekibin 1993 yılında profe...

İKMİB, plastik sektörünü çalıştayda buluşturdu

İKMİB, plastik sektörünü çalıştayda buluşturdu

Plastik Sektörü Gelecek Araştırması Çalıştayı, İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamu...

Hopan Plastik Plast Eurasia Fuarı’na katılıyor

Hopan Plastik Plast Eurasia Fuarı’na katılıyor

Plastik ve ambalaj sektörüne ithalat-ihracat kaynaklı olarak hammadde satış ve p...

Raceplast’tan yüzde 80’lik sipariş artışı

Raceplast’tan yüzde 80’lik sipariş artışı

Gerekli personel ve altyapı hazırlıklarının ardından Türkiye’de ofis açmayı plan...

Meltem Kimya’nın geri dönüşüm projesine 30 milyon dolarlık kredi

Meltem Kimya’nın geri dönüşüm projesine 30 milyon dolarlık kredi

Şirket, kimyasal depolimerizasyon yöntemiyle kullanılmış PET şişeleri yapıtaşlar...

L'Oréal Grup’tan enzimatik teknolojisi kullanılarak üretilen kozmetik şişesi

L'Oréal Grup, Carbios'un enzimatik teknolojisi kullanılarak geri dönüştürülen plastik ile üretilmiş ilk kozmetik şişesini tanıttı. Biotherm, 2025 yılında bu çığır açan yeniliğe dayalı şişeleri üretime geçirmeyi hedefleyen Grup'un, geleceğin şişesinde ürün piyasaya süren ilk markası olacağı belirtildi.

PET* plastiklerin geri dönüşümü için biyo-teknolojik çözümlerin geliştirilmesinde öncü olan Carbios tarafından geliştirilen yeni teknoloji ile, enzimatik işlemi kullanılarak %100 geri dönüştürülmüş malzemeden üretilen ürünlerin önünü açılması hedefleniyor. Yeni enzimatik teknolojisi; şeffaf, renkli, opak ve çok katmanlı her türlü PET’in geri dönüştürülmesinde kullanılabiliyor ve bu teknoloji ile plastikler, sonsuz kez geri dönüştürülebiliyor!

Plastiğin sonsuz kez geri dönüştürülmesini sağlayan Carbios'un enzimatik teknolojisi, türünün diğer tüm biyolojik süreçlerinden 10.000 kat daha verimli oluşuyla öne çıkıyor ve sadece 16 saat içinde PET plastiğin %97'sini parçalayabiliyor. Parçalanan plastik, daha sonra hiç kullanılmamış kalitede plastiğe dönüştürülebiliyor ve bunu sağlamak için ekstra olarak herhangi bir işlenmemiş plastik eklemeye gerek duyulmuyor.

Kompost yığınlarında doğal olarak oluşan ve ölü bitkilerin hücre zarlarını parçalayan enzim, yaklaşık 10 yıl süren Ar-Ge çalışmaları sonucunda geliştirildi. Bu enzimin geliştirilmesiyle rengi ne olursa olsun tüm PET plastikler, artık kapalı, sonsuz bir geri dönüşüm döngüsü ile tekrar kullanılabilir hale getirilecek. Çevreye duyarlı kozmetiklerde öncü olan Biotherm, tamamen geri dönüştürülmüş bir şişede ürün piyasaya süren L'Oréal Grup’un ilk markası olacak. Yeni gelişme, insanlığın iyiliğine ve gezegenin sınırlarına saygı duyan güzelliği yaratmada dev bir adım olma özelliği taşıyor.

L'Oréal Grup Ambalaj ve Geliştirme Direktörü Jacques Playe konuyla ilgili şunları söyledi: “Mekanik geri dönüşüme alternatif olan, enzimatik geri dönüşüm teknolojisiyle üretilen PET'ten yapılan bu ilk şişeyi geliştirmek için 2017'den beri Carbios ile birlikte çalışıyoruz. Bugün bu şişeleri bir pilot uygulama ile duyurmaktan ve ortaklarımızla birlikte geleceğin ambalajını yaratacak bir konumda olmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu, 15 yıldan uzun bir süre önce başlatılan bir döngüsellik girişiminin parçası olan ve daha çevre dostu ambalajları pazara sunma taahhüdümüzü gösteren, gelecek yıllar için umut verici bir yeniliktir”.

Biotherm Global Marka Başkanı Giulio Bergamaschi ise şunları kaydetti: “Biotherm, çevreye duyarlı kozmetiklerde bir öncüdür ve stratejisinin merkezine sürdürülebilir ambalaj ve atık azaltmayı koymuştur. Carbios'un çığır açan teknolojisinden plastik kullanarak, tamamen geri dönüştürülmüş bir şişe gerçekleştiren ilk güzellik markası olmaktan mutluluk duyuyoruz”.

L'Oréal Grup; 2017 yılında, yenilikçi plastik geri dönüşüm çözümlerinin geliştirilmesini teşvik etmek ve teknolojiyi sanayileştirmek adına birlikte çalışmak için Carbios ile Nestlé Waters, PepsiCo ve Suntory Beverage & Food Europe'un katıldığı bir konsorsiyum kurdu. 2019'da L'Oréal Grup, risk sermayesi fonu BOLD - Business Opportunities for L'Oréal Development aracılığıyla Carbios'a yatırım yaptı.

L'Oréal Grup’un 2030 için yeni sürdürülebilirlik programı olan “Gelecek için L'Oréal” ile Grup, iş yapış şeklinin köklü dönüşümüne doğru bir adım daha attı ve özellikle ambalaj alanında iddialı yeni hedefler belirledi:

• 2025'e kadar L'Oréal Grup’un plastik ambalajlarının %100'ü yeniden doldurulabilir, yeniden kullanılabilir, geri dönüştürülebilir veya gübrelenebilir olacak. 

• 2030 yılına kadar L'Oréal Grup’un plastik ambalajlarının %100'ü geri dönüştürülmüş malzemelerden veya biyolojik kaynaklı olacak ve Grup artık fosil kökenli işlenmemiş plastik kullanmayacak.

• L'Oréal Grup’un formüllerinde kullanılan bileşenlerin %100'ü ve tüm biyolojik kaynaklı materyaller, 2030 yılına kadar izlenebilir olacak ve sürdürülebilir kaynaklardan gelecek.

Bu hedeflere ulaşmak için L'Oréal Grup, en iyi teknolojilere erişmesini sağlayan bir dizi stratejik ortakla birlikte çalışıyor. Carbios'a ek olarak L'Oréal Grup’un iş birlikleri arasında, Grup'un 2019'da FSC sertifikalı karton içeren ilk kozmetik tüpünü geliştirdiği kozmetik ambalaj firması Albéa; Solvoliz ile geri dönüştürülmüş polipropilen (PP) üretmek için Purecycle; L'Oréal Grup’un Ekim 2020'de dünyada bir ilk olarak duyurduğu - geri dönüştürülmüş endüstriyel karbon emisyonlarından tasarlanmış bir polietilen (PE) kozmetik şişe üretimi - LanzaTech ve Total yer alıyor.

*PET: PET (polietilen tereftalat) plastik, en yaygın olarak geri dönüştürülmüş plastiktir.

TEKNOLOJİ / TECHNOLOGY

Setting

ÜRÜN / PRODUCTS

Setting
Yarınlara değer veren ambalaj çözümleri

Yarınlara değer veren ambalaj çözümleri

Monday, 29 November 2021

Kaliteli ve güvenilir esnek ambalaj malzemeleri ür...

Readmore

IONPURE; Gümüş iyonlu, FDA onaylı, 500 °C’a dayanıklı antimikrobiyal

IONPURE; Gümüş iyonlu, FDA onaylı, 500 °C’a dayanıklı antimikrobiyal

Monday, 29 November 2021

Kimyasal bileşik sektörünün gümüş iyonlusu olarak ...

Readmore

Aerofix Kalıp Ayırıcı Sprey

Aerofix Kalıp Ayırıcı Sprey

Tuesday, 30 November 2021

35 yılı aşkın bilgi ve birikimiyle faaliyetlerini ...

Readmore

MAKALE / ARTICLE

Setting
Alglerden Biyoplastik Üretimi

Alglerden Biyoplastik Üretimi

Thursday, 14 October 2021

Özet

Plastik malzemelere yönelik artan küresel tale...

Readmore

RÖPORTAJ / INTERVIEW

Setting

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Reklam Alanı